Hvilken Ål?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

idaw — 10. april 2008, 20:07

Hej Alle.

Jeg har en lille kærlighed for ål, og ålelignende fisk.
Findes der en fredelig ål/eller lignende der kan gå i selskabsakvarie på 660L, hvor den IKKE spiser ungerne i toppen(og de andre fisk selvf;))? Eller kan jeg indrette et 250L til et par ål? Hvad ville de evt kunne gå med? Eller skal de have et seperat akvarie? Jeg har forsøgt at søge efter ål i artsbeskrivelserne, men der kom en masse andet frem.

Hvad har i selv af ål? Og hvad går de sammen med?

Knus Ida.

jacob — 10. april 2008, 20:24

Kuhliål er da en mulighed, se evt artsbeskrivelsen her http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Pangio_kuhlii

Jan H — 10. april 2008, 21:00

Jeg har vejrål og 2 slags kuhliål, de går i et almindelig selskabakvarie og har aldrig nappet nogen andre fisk:)

idaw — 11. april 2008, 10:41

Hej!

Jeg har allerede Kuhli ål, vil gerne have nogle flere. Men jeg tænkte nok på noget der var noget større eller længere end kuhli.
Vejrål, hvad er det for nogle? (søgte på google, men ingen billeder kom frem)

jacob — 11. april 2008, 10:49

Der er en artsbeskrivelse på akvariesiden 🙂 : http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Misgurnus_anguillicaudatus

Jeg har ingen personlige erfaringer med vejrål.

Fam.Krebs — 11. april 2008, 11:13

Jeg har en hel tredje slags ål i et af mine akvarier - en Pangio anguillaris

Det er flokdyr og der skal mindst gå 3-5 sammen og gerne flere ..
Jeg har dem til at gå sammen med mellemstore cichlider - men har også haft dem til at gå med platy, dog røg der er par stykker på den bekostning ..

Andersp90 — 11. april 2008, 11:20

Det første link her er med alle mulige åle-ligende fisk: http://www.jjphoto.dk/fish_archive/div3.htm

Den her er med nogle fisk der minder en smule om ål.. Fra Polypteridae familien.. tag et kig: http://www.jjphoto.dk/fish_archive/old3.htm

idaw — 11. april 2008, 12:15

Sådan nogle vejrål kunne godt være en mulighed, de er da nuser:D


Anders- sikke en masse lækre fisk der er der!! Dem vil jeg kigge nærmere på🙂

Fam Krebs- som skrevet, skulle de helst ikke nappe de andre fisk, men syns ellers det er nogle NICE og nuuuser ål I har jer der:D Men de ku da være en mulighed I mit 250L.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.