CO2 nødvendigt??????

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jonas 92 — 1. april 2008, 14:28

Hej alle er det nødvendigt med et CO2 anlæg til et 160l, der er godt med planter i, men synes bare det er dyrt for sådan et CO2 anlæg, så spekulerede over om det egentligt er nødvendigt med et CO2 anlæg, hvis man godt vil have planterne til at vokse og sætte nye skud, elller kan man godt bare lade det køre uden???
Håber der er nogen der kan hjælpe mig.

MVH: Jonas

Fam.Krebs — 1. april 2008, 14:30

hvis du syns dine planter står fint og kan nøjes med gødning - så er det ikke nødvendigt ..

Anti-Pjerrot — 1. april 2008, 14:33

Det kommer an på: Hvilke planter du vil have, hvor hurtigt du vil have dem til at vokser altså hvor meget lys du vil have på og om det passer med det du gør, således at du forhindrer alger eller ej.

Så giv mig specs på dit akvarium og dit valg af planter og indretning, så skal jeg fortælle om det kommer til at fungere godt eller ej.

Altså definitionen på vokse og sætte skud er jo forskellig herinde -der er mange der siger deres planter vokser vildt uden CO2 - at de så ligner L***r og udviser alle mulige tegn på lysmangel/CO2/Næringsmangel er så noget andre kan se...

Forresten er det rimelig billigt at lave CO2 til et 160L - 700kr kan vist gøre det inkl. alt. for et lille komprimeret anlæg.

Jonas 92 — 1. april 2008, 14:42

Ok men jeg har valisneria, og amazon sværd planter, og java bregner, og Bacopa caroliniana og Cabomba caroliniana, og lidt andre i samme kategori som jeg ikke helt ved hvad hedder, jeg har også en slags flydeplante.
det hele ser ud til at gå godt synes jeg selv, men blev i tvivl da jeg hørte mange andre brugte CO2 anlæg.

cianne — 10. april 2008, 14:46

Må jeg hoppe på her ???

Jeg er nemlig også meget i tvivl om det der CO2 ?!?!?

Jeg har nu 128 l. og flg planter (startet for 2 dage siden)
Lilaeopsis brasiliensis
Echinodorus bleheri
Hygrophila corymbosa
Lobelia cardinalis
Hemianthus callitrichodes "cuba"
Bacopa monnieri

ser sådan ud



tror du CO2 er nødvendigt - er det bedst at være på den "sikre" side og investere inden fiskene kommer i eller skal jeg afvente og "vente" på evt. alger og se hvordan planterne klarer det uden hjælp fra andet end gødning ??

Ivan 92 — 10. april 2008, 15:34

Jeg bruger gødnings kugler/piller. og flydende gødning ved hvert et vandskift. Mine planter holder sig fint.

Anti-Pjerrot — 10. april 2008, 15:39

#5 - hvis du vil beholde dine planter så skal du ud i CO2 og gødning.
Gå ind på akvarieplanter.dk og læs artiklerne omkring lys, CO2 og gødning.

cianne — 10. april 2008, 22:23

så har jeg læst og læst og er blevet helt rundtosset 😀 det er jo en videnskab i sig selv

nutrafin co2-sæt 189 kr - kan købes hos cichlide centret - er det mon noget værd ? det ville jo være en billig løsning.

stonny — 10. april 2008, 22:40

#8 I stedet for Nutrafin, som er et gærnalæg, kan du selv lave et gæranlæg. http://www.akvarieplanter.dk/diy-co2-anlaeg-gaer.html

cianne — 11. april 2008, 10:57

men det er til 80 l. *skeptisk*

johnny9900 — 13. april 2008, 01:32

# 9 hvor køber man en glaskeramisk diffuser? , og skal den være i akvariet 24 timmer ?, eller kan man smide den rundt til flere forsk. akvarier ?,,, og er der nogen form for fare , tex overgødning el. lign ???

jansen — 13. april 2008, 01:43

Det med at bruge gær anlæg PAS PÅ.🙁🙁
Jeg er lige kommet til at aflive nogle cbs rejer fordi jeg glemte at tage gær anlæget fra inden jeg gik i seng.
RIGTIGT MEGET *doh**doh* og atter *doh*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.