Alger
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
nemato — 11. marts 2008, 19:03
1. bruger de luft . - kan se at nogle af mine platyer har været oppe og snappe luft hvilket de ikke har gjort før ...
2. hvordan fjerner jeg dem mit lys kører fra når jeg tager i skole kl ca 8 til jeg går i seng ca 9-10 nogle gange får de lidt sollys men det er ikke ekstremt ,..
Esben — 11. marts 2008, 20:37
hvor lang tid har dit akvarium været igang? Ofte er det i opstarten at man bøvler med brunalger. Det er sikkert fordi at du fodre for hårdt i dit akvarium eller at dit filter er for lille, så du har for mange næringsstoffer i akvariet.
Sollys er aldrig godt, og du har måske lige rigeligt lys på dit akvarium.
mvh
Esben
Bruger #980915 — 12. marts 2008, 03:11
Det er klart en fordel at saette lyset paa et taend/sluk-ur, saa akvariet faar den samme maengde lys hver dag. De kan erhverves for under 50 kr. i de fleste storre supermarkeder, byggemarkeder og lignende.
nemato — 12. marts 2008, 14:41
nemato — 12. marts 2008, 14:41
MMRJ — 12. marts 2008, 18:13
nemato — 12. marts 2008, 18:20
Mr.Frog — 12. marts 2008, 20:07
Platyer kan ikke trække vejret over overfladen, de kan finde på at "patte" i overfladen efter småting. Deres mund vender også opad.
Hvis Platyerne ser ud som om de står og snakker i vandet hele tiden, er det fordi der er for lidt ilt i vandet, eller fordi vandkvaliteten er for ringe.
Brunalger og penselalger er noget der ofte kommer i nyanlagte akvarier der ikke er helt i balance endnu. Hvis ikke de er forsvundet af sig selv efter et stykke tid (3mdr) kan du jo vende tilbage.
nemato — 12. marts 2008, 20:10
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.