no 3 alt for høj

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mieke.muzen — 2. marts 2008, 16:43

hvad skal jeg gøre den er meget høj og min stakkels reje har det ikke for godt
hurtigt svar ville være super :-)

mieke.muzen — 2. marts 2008, 16:43

alle andre værdier er fine

Soulen — 2. marts 2008, 16:46

skift 50% af vandet se om det ikke hjælper

mieke.muzen — 2. marts 2008, 16:47

er det ikke meget

Esben — 2. marts 2008, 17:38

Det vil jeg også gøre. Og så vil jeg sætte Symboint og et polyfilter i akvariet.

mvh
Esben

chris2500dk — 2. marts 2008, 17:57

Jeg har stadig ikke set nogen form for bevis på at hverken Polyfilter eller Symbiont sænker nitrat niveauet 🙂 Producentens påstande tæller ikke. Når det er sagt kører jeg med begge dele da de er billige.

Vandskift er vejen frem på kort sigt, og så find ud af hvorfor du har for meget nitrat. Måske fodrer du for meget?

Esben — 2. marts 2008, 18:47

Det kommer jo selvfølgelig an på hvilke beviser at man gerne vil have. Jeg kan se at begge dele virker her 🙂

chris2500dk — 2. marts 2008, 21:53

Hvordan kan du se det? Hvis du ikke kan måle nitrat er den eneste måde at bevise at det er Symbiont eller Polyfilter der gør det at pille det op og så se at nitrat niveauet stiger.

Polyfilter skulle tage fosfat, men jeg kan se at mine koraller står flottere efter jeg har kommet Rowaphos i overløbet. Jeg har makroalger, levende sten og en skummer så jeg kan ikke sige entydigt at hverken Polyfilter eller Symbiont er skyld i at jeg ikke har nitratproblemer.

Jeg siger bestemt ikke at de ikke virker, men jeg har ikke set noget egentlig bevis på at de gør det og før jeg gør vil jeg ikke anbefale dem som løsning på nitratproblemer.

Konge — 2. marts 2008, 21:55

Jeg ville lave et stort vandskifte og så finde kilden til problemet.

Jeg holder mig stadig til de gode gamle nitratfiltre, de virker på lang sigt, men skaber ingen mirakler.

Hvor stort er dit akvarium, hvor længe har det kørt, hvor mange LS har du, hvilken skummer bruger du, hvad har du i det og ikke mindst hvad fodrer du med og hvor ofte/hvor meget?

jan — 4. marts 2008, 17:50

Vandskift fjerner NO3 - så enkelt er det 😉

Esben — 4. marts 2008, 18:32

#8 Jeg har skam haft en del nitrat i mine akvarier, hvilket er forsvundet efter brug af symboint 🙂

#9 Jeg er færdig med at bruge nitratfiltre efter jeg har haft nogle uheldige episoder med svovlkuglerne.

#10 Ja, men man kan mindste sine vandskift ved at bruge et nitratmindstende materiale som f.eks. symboint.

Lomholt — 5. marts 2008, 09:22

Esben: Hvilket nitratfilter brugte du? - og hvad vil du foreslå til et sort akvarieum for at holde nitraten nede?

Konge — 5. marts 2008, 10:56

[citat]#9 Jeg er færdig med at bruge nitratfiltre efter jeg har haft nogle uheldige episoder med svovlkuglerne.[/citat]

Hvilke og hvordan har du båret dig ad med det?(synes mine er ret simple:P:D;))

Esben — 5. marts 2008, 16:23

Jeg brugte nogle som en i sønderjylland byggede. De gik konstant i stå, og med de gasser som der bliver et i stillestående svovlvfilter, vil jeg være ked af hvis noget af det slap ud i mit akvarium.

Jeg vil helt klart foreslå symboint. Det er både billigere og meget lettere at have med at gøre. 🙂

jan — 6. marts 2008, 08:17

Hmm, det fjerner ikke nitrat i mine, men det er stadigvæk et ok filtermateriale.

Konge — 6. marts 2008, 10:52

Italienske Ruwal laver nogle rigtig lækre filtre, hvor der sidder en pumpe, som cirkulerer filtermaterialet, lidt som på en skummer, de virker til UG:D

Nu mangler det bare at de danske forhandlere får øjnene op for deres produkter:P

Esben — 6. marts 2008, 16:37

#15 Så skal du have noget mere i din nærige gamle mand.

jan — 8. marts 2008, 15:40

Loool - jeg bruger en fandens masse for jeg er vildt glad for det som filtermateriale, det er bl.a fantastisk at have i de gamle indvendige fluval 3+ og 4+ pumper

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.