min slørhale flyder

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

guldfisken — 1. marts 2008, 16:52

her de sidste par dage har jeg lagt min ene slørhale flyder rundet i overfladen.
tror nok det har noget at gøre med at den har slugt luft, fordijeg fodre med flagefoder.
men kommer den selv af med luften, eller skal jeg gøre noget?

rozzzna — 1. marts 2008, 17:20

det lyder som SBD (swim bladder disorder) der enten kan få fisken til at flyde og have svært ved at svømme ned, eller får fisken til at synke og have svært ved at svømme op.

det skyldes overfodring, og det er ikke tit at fisken kommer over det

guldfisken — 1. marts 2008, 18:28

den ka godt svømme svømme ned af, men hvis det ikke prøver flyder.
det ser ikke udtil at være så svært få den at svømme nedaf.

Brain — 1. marts 2008, 18:40

Prøv at give den en ært. Bare en af dem fra fryseren. Tø den op, og mas den med fingrene, så den tynde skal kan fjernes.
Giv den en ært hver dag i et par dage. Giv den ikke andet mad mens du prøver at få den rask. Den tager ikke skade af en uge uden mad, tværtimod.

Skift også vand ved den hver dag i nogle dage. Gerne halvdelen.

Det er slet ikke sikkert det hjælper, men du kan være heldig at det virker i dit tilfælde. De fleste gange klarer fisken det ikke, og den bør så aflives. Men prøv nu lige dette først, og hold godt øje med den i en uges tid. Du må gerne skrive lidt om hvordan det går med den senere.

Håber den klarer det!

guldfisken — 1. marts 2008, 21:29

oka, med hvad med de andre fisk der går deri?
de har det fint nok, og det ville også være et stort job at skifte halvdelen af vandet hverdag.

Brain — 1. marts 2008, 21:35

Prøv at skrive lidt om akvariet. Det er også en god ide at skrive informationerne inde på din profil, da mange kigger derinde inden de svarer på spørgsmål. Så sliper du også for at skulle skrive det samme hver gang du har et spørgsmål 😉

Hvilken størrelse akvarie?
Hvilke fisk, og hvor mange?

Så er det lidt lettere at svare på 🙂

guldfisken — 1. marts 2008, 22:00

oka, er gjordt

Brain — 1. marts 2008, 22:26

De andre fisk vil ikke tage skade af behandlingen. Langt de fleste sunde fisk kan klare sig uden mad i 14 dage uden problemer.

Angående vandskift, så er det jo altså ikke voldsomt krævende at tømme 2 spande vand ud og hælde 20 liter frisk (koldt) vand i igen 🙂 Det vil gøre dine fisk godt.

Jeg vil lige gøre dig opmærksom på at du snart skal have dine slørhaler over i noget mere vand. De har det bedst i akvarier over 200 liter (og gerne meget større). Det er en udbredt misforståelse at de kan gå i små akvarier. De bliver over 30 cm lange, og sviner rigtig meget i vandet, derfor er en god filtrering og hyppige vandskift nødvendige.

Jacob R.R — 2. marts 2008, 00:10

Hey guldfisken/ kathrine du ved godt at det ikke er det optimale for en slørhale at gå i en 54 liters balje, er ked af at sige det men det burde du ikke:(
Har du nogen sinde set en fuldvoksen. de kan blive kæmpe

Jacob R.R — 2. marts 2008, 00:13

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Carassius_auratus_auratus
prøv at læse artsbeskrivelsen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.