Skal man???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jacob R.R — 29. februar 2008, 19:27

Skal man slamsuge sin bund. eller kan maller også klare afføring?

Andersp90 — 29. februar 2008, 19:29

Hva virker mest logisk? 😉

Jacob R.R — 29. februar 2008, 19:30

ved godt det virker som et dumt spørgsmaål. men er jo nybegynder:P

Jacob R.R — 29. februar 2008, 19:31

men alligevel er det nødvendigt at slamsuge?.

Brain — 29. februar 2008, 19:32

Maller spiser ikke afføring, og de leverer selv en ordentlig portion hver dag 🙂
De kan hvirvle afføringen rundt i vandet, så filteret kan tage det.

Det er en god ide at slamsuge noget af bunden når man skifter vand, men det er ikke strengt nødvendig at gøre det hver gang.
Man skal ikke slamsuge for tæt på planternes rødder, da de bruger af skidtet 😉

kenneth145 — 29. februar 2008, 19:32

Sug bunden ren ved at vifte med slangen lige henover bundlaget uden at rode op i det.
Mvh.Kenneth Boserup

Jacob R.R — 29. februar 2008, 19:36

har lige skiftet vand nu.. så jeg må jo slamsuge næste gang... jeg har lavet en hule af rødder skal man løfte den op og slamsuge der under?

Brain — 29. februar 2008, 19:42

[citat]har lige skiftet vand nu.. så jeg må jo slamsuge næste gang... jeg har lavet en hule af rødder skal man løfte den op og slamsuge der under?[/citat]

Det behøver du ikke gøre hver gang, men det skal nok gøres en gang imellem.

Jacob R.R — 29. februar 2008, 19:45

Tak får svarene.. så blev man da lidt klogerer

aloha — 29. februar 2008, 20:57

hejsa jeg har aldrig nogen sinde slamsuget bundene i mine akvarier og har aldrig dødsfald eller sygdomme og det ældste akvarie er over 3 år bare man skifter lidt vand en gang i mellem og har god filtering så behøves det slet ikke en anden skidt ting ved at slamsuge bunden er at man fjerner gavnlige bakterier som er gode for fisk og resten at kemien i akvariet

kenneth145 — 29. februar 2008, 21:30

#10 hvad er det for nogen gavnlige bakterier du suger væk ?????
Fiske eskrementer, døde blade, restfoder..... kan fjernes ved en overflade sugning....og spare dit filter og nedsætte din vandfourening......er det en skidt ting ???
Mvh. Kenneth Boserup

MAHON — 29. februar 2008, 21:37

Jeg er holdt helt op med at slamsuge min bund med mindre den trænger af visuelle årsager.
Og det har klart gavnet plantevæksten i mit akvarie:

Jeg har endnu ikke haft problemer med mine fisk på grund af den manglende slamsugning, og det er vel 3/4 år siden jeg sidst sugede bunden, akvariet har kørt i ca 15 mdr. i alt.
Mens jeg slamsuegede og skiftede vand ret ofte, ja da mistede jeg 6 discus til underlige sygdomme, da de var væk fig jeg scallare i stedet, og de stortrives i mit akvarie med vandskifte en gang i månden hvis de er heldige og nul slamsugning.
Så jeg tror ikke det er nødvendigt at slamsuge, men jeg tror nu hellerikke det skader hvis man bare ikke går for hårdt til værks, lad noget ligge til planterne.

Søren C — 1. marts 2008, 01:02

Jeg har kørt med mit akvarie i godt 8år nu, jeg har aldrig slamsuget midten af det, blot slamsuget langs ruderne for at holde det visuelt pænt. Planterne kan som Mahon sagde haft godt af det, jeg har dog ikke mistet nogen fisk til sygdomme i alt den tid. Hvis du kan se det visuelt er ved at trænge, det kan hobe sig op i krogene hist og pist, så tag en slamsugning og så er det pænt igen 🙂
Jeg må så give Kenneth ret. Det du egentlig suger op er fiske eskrementer, døde blade, rest foder, osv. det er vandforurening. Det du skal passe på med er at skifte alt filter vat i dit filter, eller rengøre din bund totalt. Det vil have en meget større effekt på dine planter, og fisk.

Mvh.
Søren. C.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.