Erfaringer med Panserål?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Knerd — 13. februar 2008, 23:35

Er der nogen der har erfaringer med panserål? Hvad kan de gå med og hvad vil blive spist?

Knerd — 16. februar 2008, 20:44

Foreløbig er det en utrolig spænnende og sjov fisk. Den bevæger sig som en slange, og den har ikke rørt nogle af mine fisk endnu. Jeg har læst mig til at de ikke kan gå sammen med små fisk der sover på bunden (Neon) men den har ikke rørt min lille sommerfugl cichlide, selv om de har ligget lige ved siden af hinanden. Den er glad for frosne rejer.
Den har desvære fået hvide pletter 🙁, selv om mit vand er fint, og ingen af mine andre fisk er smittet (endnu), så jeg håber ikke det bliver et kort bekendskab. Den har sikkert fået det med fra dyrehandlen ;(

Knerd — 16. februar 2008, 21:01

Hov

Andersp90 — 16. februar 2008, 21:02

Hmmm jeg havde en da jeg startede i sin tid.. Den åd alle mine små fisk og tog nogle gode lunser af finnerne på de større.. Det er end sand rovfisk.. 😉

Mvh Anders..

Knerd — 16. februar 2008, 23:45

#4 Hvor stor var den? Min kan jo ikke en gang gabe over en eneste af mine fisk på nær den lille sommerfugl. Hvilke fisk havde du sammen med den?

Andersp90 — 16. februar 2008, 23:55

Jeg mener den gik med nogle sorte tetra, neonfisk og nogle store scalare.. Tror den var cirka 30 cm da jeg solgte den.. Men det sku ved at være møj længe siden.. 🙂

Mvh Anders..

Knerd — 18. februar 2008, 10:27

Er du sikker på det var en Erpetoichthys calabaricus og ikke en Polypterus senegalus der er dens noget mere agrasive fætter?
Jeg har ikke kunne læse mig til nogen stæder at den skulle tage andet end neonfisk eller at den skulle nippe finner. Og alle mine andre fisk har da også finnerne i behold.

Andersp90 — 18. februar 2008, 10:55

Jah self var det en panserål.. 😀 Nu er det jo også stor forskel på panserål og Polypterus senegalus..
Men nu må du jo se hva der sker når den bliver noget større.. De vosker forholdsvis hurtigt.. Har tænkt en del over hvorfor den bed finner.. Troede først det var fordi den ikke fik fodder nok.. Men så ville den ikke være vokset så hurtigt..

Mvh Anders..

Knerd — 18. februar 2008, 12:10

Lyder mærkeligt... Jeg har enda set et sted der ligefrem anbefaler Angelfish som tankmates. Men nu må jeg jo bare se.

Knerd — 24. februar 2008, 10:53

Jeg har endnu ikke set noget til dens mere tvivlsomme adfærd. Alle fisk er der endnu, og ingen mangler finner. Den får en reje om dagen og jeg tror det bare er et spørgsmål om at vende den til at maden dumper ned i hovedet på den, så den bliver for doven til at gå efter de andre fisk.

kwarrior — 24. februar 2008, 11:35

jeG har haft 3 Erpetoichthys calabaricus.. rigtig sjov fisk.. men tror godt den kan finde på at spise små fisk som neon.. mine spiste engang et par zebrafisk.. men de kan sagtens gå med større fisk.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.