Discus
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
mawerick2c — 23. januar 2008, 16:20
Please hjælp
nikitani — 23. januar 2008, 16:32
Det er min erfaring at det er svært at holde et søjle-akvarie uden at skulle bruge en stor pumpe og hvis du sætter Discus i vil jeg mene at det vil give flere problemer end hvad godt er, de kan ikke lidt for meget cirkulation i vandet, det kunne give et stort problem ved bunden af søjlen. Ville måske kunne afhjælpes med en luftsten ved bunden. men det er ikke noget jeg tør at skrive under på.
Der siges også at jo mindre et akvarie jo svære er det at få en god ballance i det.
Har set en del der har skrevet at de ikke er så svære at holde, og at de holder dem ved alm postevand.
HAM — 23. januar 2008, 16:38
mawerick2c — 23. januar 2008, 16:45
Dyntes også 60L er lidt men sidst jeg prøvede med discus i det sore akvarium gik det galt for mange andre fisk, nu vil jeg prøve at have dem helt for sig selv
freddie — 23. januar 2008, 16:47
Efter min bedste overbevisning(selvom jeg langtfra ekspert) tror jeg det er dømt til at gå helt galt.
Discus skulle have en lav stress tærskel, og har brug for langt mere plads en 60. l. Du kan generelt ikke undertrykke fisk størrelse, i hvert fald kun begrænse deres ydre mål, men deres organer fortsætter væksten.
Men ville dog ikke være bange for at prøve i et 600l - hvis du bare sætter dig godt ind i det først:)
tror det er en fantastisk spændende fisk så🙂
Mvh Frederik
mawerick2c — 23. januar 2008, 16:57
For di gode svar
MVh
Robert
Lau — 23. januar 2008, 17:58
Men hvis du køber nogle halvvoksne, så vil de være meget lettere for en nybegynder idet de lidt bedre kan klare et par dage hvor de ikke spiser osv, og de er lidt mere hårdføre(hvis jeg var dig ville jeg starte med nogle på 10-12 cm.).
SogneprQsten — 23. januar 2008, 18:58
Disus er ikke en svære fisk end man gør dem til.
1) dit 60Ls søjle akvarie, glem det ! 😉 akvariet er for højt i forhold til bredt en discus er designet til at svømme frem, og ikke meget op og ned.
2) du kan ikke starte med 5 små discus i et 600Ls du skal op på et antal mellem 15-25 stykker. Akvariet skal ikke indeholde andre større fisk. som er med til at gøre dem yderligt skræmte. hold dem med rødneon eller anden stimefisk som er stille i vandet fra dets område.
3) da du havde disse skønne fisk. holdte du så en tmp. på 28g ? det skal de have i akvariet, de kan godt holdes på 26-27 men det foretrækkes klart at holde dem ved 28, derefter hvad med planter og rødder, fiske skal have gemmesteder i form af de nævnte planter og rødder ellers for du nogle sky fisk.
4) har du andre fisk med dem, som er hurtige (zebrafisk feks.) eller bare større truende fisk, kan de skræmme dem så meget at de ikke kommer ordenligt til fodert.
du skal ikke foder med rent flagefoder, flagefoder bør være et suplment. foder med myggelarver, fint hakket oksehjerte og andre gode små ting mens de endnu ikke er særligt store.
Lau — 23. januar 2008, 19:31
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.