Fiske sammensætning 160ltr
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Casperdh — 18. januar 2008, 21:20
Pft. Newbee Casper
Zwergius — 18. januar 2008, 21:43
Velkommen til.
Har du bundlag i? i så fald hvilket?
Der er nogle fisk, der foretrækker fint sand, mens planter bedst kan lide grus, fordi sand har en tendens til at "pakke" omkring rødderne, så de rådner.
Hvis du er ude efter et almindeligt selskabsakvarie er nogle af klassikerene:
Alm Neon; Paracheirodon innesi
Guppy; Poecilia reticulata
M.fl.
Gå ned til din lokale fiskepusher og se hvad han har. Hvis du ser noget du kan lide så spørg efter det latinske navn og gå hjem og læs om det.
Jeg vil også anbefale at gå ud og købe en bog som for eksempel politikkens akvariebog og læse lidt mere om at holde akvarie.
Både herinde og på flere andre sider er der desuden nogle rigtig gode artikler om opstart af akvarie og valg af fisk.
Held og lykke med det og spørg endelig igen.
Mvh. Lene
Casperdh — 18. januar 2008, 21:59
Casperdh — 20. januar 2008, 01:43
20 røde neon
6 ca. pansermaller gerne Corydoras sp. "Green Stripe"
et par dværg cichlider. har disse i tankerne: Apistogramma cacatuoides eller Apistogramma Borellii eller Apistogramma agassizii
Nu skal jeg så høre om det kan gå sammen?
Akvariet er et 160l der er ved at blive kørt ind, så kun planter ind til videre. Mangler dekoration osv.
Bunden er en fin grus bund ca. 1-2mm, er det for grov til pansermallerne?
faroeline — 20. januar 2008, 02:30
og nej jeg tror det er godt grus, jeg har den slags i mit 160 liter ............det som jeg brugte før var 3-5 mm og tror det kunne mallerne ikke li
vh Djoni
Casperdh — 20. januar 2008, 02:47
Zwergius — 30. januar 2008, 22:55
Det er absolut ikke for få fisk. Har selv en drøm om lige netop den blanding - apistogramma, neon og cory. Så vidt jeg husker er de alle fra sydamerika, så du kan jo lave et biotopakvarie der efterligner deres naturlige leveomrøde.
Casperdh — 30. januar 2008, 23:11
Mht. arpistogrammaerne er det også min plan at få min 2 hunner og 1 han.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.