Bekymring om skumrede..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

KathrineJJ — 18. januar 2008, 17:51

I onsdags begyndte jeg mit projekt "Dværg gurami arvl" 😉, og sætte mit guramipar i et 25l arvlakvarium - yderlig info om min fremgangsmetoden for arvlen kan læses på min profil.
Dagen efter begyndte han at bygge en fin skumrede. Min bekymring eller spørgsmål, er den at jeg begge de 2 følgende morgner kunne observere at den fine skumrede, var flydt fra hinanden - var blevet helt flad og mere spredt - hvad kan dette skyldes? Hannen bruger hele dagen på at samle den sammen, til en kompakt rede, samt gøre den større, men hver morgen sker altså det samme... Imens ser hunguramien og jeg utoldmodigt og fortvivlt til! 😉
Er det normalt? er jeg måske for utoldmodig 🙂...
Mulige forklaringer?:
- Jeg har en lille luftsten, som befinder sig ca. 10-15cm fra reden. Den er dog skuret ned til et minimun - ca. 3 cm. mellem hver boble, hvis det siger jer noget *uhh*
- Der er en del snegle - nogle ret store (næsten 1cm). Som af og til befinder sig på undersiden af reden..
- Min han er ganske simpelt nybegynder
- reden er ikke fastgjort til en plante da de ikke helt når op til overfladen. Den er placeret om af det bagerste glasrude 5cm fra hjørnet.

Mange tak for svar!
Mvh Kathrine

Alexander — 18. januar 2008, 22:34

hvis du har nogle hornblad eller vandpest han du lægge dem i overfladen sådan så de ikke flyder fra hinanden 😎

KathrineJJ — 19. januar 2008, 11:38

Tak for svar!
Men her til morges, var skumreden dersværre helt væk! - Hvad kan det mon skyldes??
Mvh Kathrine

jacob — 19. januar 2008, 12:30

Har flere oplevet gange at der skal lidt øvelse og erfaring til før skumreden bliver god, så tror måske bare du skal være lidt tålmodig 🙂

Håber dit projekt kommer til at gå godt, "opskriften" ser ihvertfald ud til at være iorden.

Mvh

Jacob

madsjj — 19. januar 2008, 18:18

ellers kathrineJJ så spør din super kloge lillebror 😎 ;P
eller noget 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.