Skybjerg i små akvarier
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Charlotte Holmen — 4. januar 2008, 20:02
Efter at mange hjælpsomme personer hjalp os af med snelandskab i vores sønners små 5 liters akvarier, har vi nu fået søsat 4 skybjerg i hvert akvarie.
De ser ud til at have det fint, og har nu klaret 1½ døgn uden problemer. De jagter og leger med hinanden og allerede nu, har vi en formodning om hvem der er hun og hvem der er han 🙂 (ok vi har læst lidt på lektien siden sidst)!
Kan skybjerg formere sig i så små akvarier eller forbliver de 4 i hvert?
Vi har et eksta lille akvarie parat og vandet er testet i deres nuværende miljøer. Hvis det bliver nødvendigt må vi jo udvide 😀
Hilsen
Charlotte
Lois — 4. januar 2008, 23:33
Synes bestemt I burde få fingre i et større akvarie.
Lois — 4. januar 2008, 23:43
Charlotte Holmen — 5. januar 2008, 13:34
Tak for dine svar.
Jeg er slet, slet ikke uenig med dig i, at et større akvarie ville være en bedre løsning - og det bliver sikkert også løsningen på sigt.
Vi har taget alle de råd til os som du og andre skrev i "min" anden tråd, og vil have det med i bagagen, når vi på et tidspunkt udvider. Så alle jeres gode og velmenene råd har altså ikke været forgæves. Vi har forstået budskabet og vil bruge det i fremtidige udvidelser.
Vi valgte skybjerg efter at have læst at de var en god begynderfisk, som er lille af vækst. Det samme rådede dyrehandlen os til (og det var ikke samme dyrehandel som solgte os PH-sænker, vandforbedring og kaplser som gav snelandskab).
Hilsen
Charlotte
Braka — 5. januar 2008, 15:09
Kunne man ikke dele dem op så, når i nu har et ekstraakvarie klar?
Braka — 5. januar 2008, 15:12
Hmmm, men kunne I ikke have brugt det til et par rejer?
ellers ville jeg haste ud og købe et større akvarium!
Fam.Krebs — 5. januar 2008, 15:21
hvis I absolut vil beholde de minikar, hvad så med at sætte RCS (rejer) sammen med f.eks 5 dværg rasbora http://www.akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=125 - IKKE at jeg billiger så små akvarier overhovedet ikke, de egner sig kun til pynt ..
Minarelli — 5. januar 2008, 15:42
2mas — 5. januar 2008, 17:38
FinnB — 5. januar 2008, 19:11
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.