pragtsmerling

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

aagaard — 16. december 2007, 17:20

Hejsa,, jeg har et 112 liters med guppy, sværddrager og ancistrus, samt et pat kribensis.. de går alle fint samme i fred og ro, men jeg syntes der er kommet et par snegle i akvariet.. jeg ved at prgtsmerlinger spiser sngle,, men vil en eller 2 af dem kunne gå i et 112 til de vokser sig lidt til? og hvordan vil det påvirke antallet af unger deroverlever fra de andre fisk? vil prgtsmerlingerne æde alle?

Bruger #381101 — 16. december 2007, 17:26

Pragtsmerlinger bliver for store til et 112 liters akvarium. Så skulle du hellere tage og kigge på f.eks stribet smerling (Botia striata) som kun bliver 10 cm. At putte smerlinger i et akvarium vil tynde godt ud i ungerne.

jesper_tang — 16. december 2007, 17:55

Ydermere er pragtsmerlingen et flokdyr, som aldrig bør holdes mindre end 5 fsk sammen... og allerhelst mange flere...

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.