Nyt akvarie Hjæælp! :D
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Miiguel — 25. november 2007, 23:18
Vil gerne understrege at jeg er helt ny herinde men efter jeg har kigget lidt rundt på siden
valgte jeg at oprette en bruger herinde 🙂
- Tak for en god side (;
Nå men håber der er nogen der har nogen gode råd til mig. Jeg har gået med tankerne om at anskaffe
mig et 112 L akvarium her i overmorgen. Og for det ikke skal være sådan helt almindelig vil jeg gøre meget
ud af indrettelsen af mit akvarie. Så vil høre om der er nogen af jer der har nogen gode råd af f.eks. plantevalg,
bunden, eller noget andet tilbehør i akvariet der kan få det til at se nydeligt ud.
Udover det vil jeg også prøve med nogen farverige fisk og det skal ikke være de normale som
gupyer eller neon fisk det må godt være sådan lidt specielt.
Det skal også siges at jeg har haft et mindre akvarie før i tiden men dengang var der ikke så meget
tid til det, desværre. Men nu vil jeg endelig føre min lille drenge drøm ud med at have et flot og nydeligt
akvarium stående 😀
- Der ikke noget mere hyggeligt end er akvarie.
Mvh. Michael
Andreas-Skjæmt — 25. november 2007, 23:46
Valg af dekorationsgenstande kommer jo i høj grad an på hvilke fisk du beslutter dig for, så skal vi ikke tage den snak når du har forelsket dig i en art?
Det mest normale er faktisk at folk ikke vil være normale, så f.eks mollyer ville være lidt af et særsyn, men ellers kunne du da snuppe nogle Trichopsis pumila.
Umiddelbart ville jeg godt turde smide en Betta splendens derned, men jeg vil sige med det samme at jeg kun har gjort det en enkelt gang (det gik dog fint).
Hemmigrammus bleheri kan jeg være en smule i tvivl om hvorvidt vil stresse Trichopsis pumila`erne, men jeg tror det ikke.
Dertil kunne du smide nogle Farlowella acus i.
Til den sammensætning ville jeg snuppe en Red Moor på ca. 1/3 - 1/2 af akvariets længde og ophænge denne i en gardinstang.
Nogle mangroverødder på bunden lagt lidt hulter til bulter (brug gerne omkring 10 af de små stykker).
Planter kunne være Riccia fluitans (flydende), diverse Cryptocoryner og en enkelt Echinodorus macrophyllus.
Jeg ville nok tage en portion spaghnum og Knauff før indretningen begynder og smøre dette på bagrude + sider, men det er smag og behag.
Til at snuppe nogle alger kunne du jo prøve at få fat i nogle diskrete natur-former af Poecilia sphenops.
Vær dog opmærksom på om de lader pumila`erne være i fred.
Det vil ikke være et klassisk biotop akvarium men et jeg ville falde pladask for.
Især hvis du valgte C. wendtii Brown eller C. Undulata Broad Leaves.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.