Nyt akvarie - men????

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Rheia — 24. november 2007, 17:04

Ja så er beslutningen taget. Vi er blevet enige om at vi skal have noget større end vores 54 liter. Udgangspunktet var måske 120 - 180 liter, men jeg havde ikke meldt noget helt klart ud da jeg ikke ville risikere at købe en størrelse og vi så igen om kort tid gerne ville have noget der er endnu større (det er jo slemt vanedannende!!!)
Nå vi starter bilen og kører til "Neonfisken". Manden har tit brokket sig over at vi ikke kunne have nogle af de virkelig farvestrålende fisk grundet pladsmangel. Men men men forrest i butikken har de jo så et 250 L med Malawier - og der så manden selvfølgelig lyset:
"Det er lige præcis sådan noget jeg vil have!!"
"ja, men så skal det jo være endnu større end du havde regnet med - min. 250 L"

Så måtte han jo have fat i personalet og høre om det var rigtigt - men det var det jo...

Nå - men det er det vi vil have, så vi skal have fundet plads til det. Og har derfor tænkt på et hjørneakvarie. Men så vidt vi kan se skal vi helt op i min 350 L, da nummeret mindre hedder 190 L.
Kan det passe at man ikke kan få et hjørneakvarie omkring de 250 L.???
Hvilket hjørneakvarie vil være bedst til prisen og kan det overhovedet lade sig gøre rimelig fornuftigt at have malawier i et hjørne???

(alternativet bliver at der skal rokeres MEGET rundt i stuen og det vil ikke være optimalt med et alm. akvarie. )

Håber på at i vil dele ud af jeres erfaringer.

/Tina

L-drengen — 24. november 2007, 17:16

der er jo wromaks 210L hjørne akv. som kan ses her http://www.wromak.com.pl/akwaria_naroznikowe.htm

ellers ved jeg det ikke lige p.t

FinnB — 24. november 2007, 17:43

http://www.avifauna.dk/product_info.php?cPath=838_834_991&products_id=7072
http://www.avifauna.dk/product_info.php?cPath=838_834_162&products_id=4428

piapp — 24. november 2007, 17:58

jeg har sendt en pb til dig
mvh Pia

Bruger #169451 — 24. november 2007, 18:33

jeg går ud fra at det kun kan stå i et hjørne ellers er et 250l mål 100x5x50 og et 325 130x50x50

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.