plante akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

niceguypeter — 20. november 2007, 21:45

Jeg fik at vde at det var umuligt at have planter et et høje akvarie uden at druge en pære på flere tusinde w. Jeg ved nu ikke....... tror det er et spørgsmål af valg af planter.. Jeg bruger kun en 75 w pære fra ikea.

Andreas-Skjæmt — 20. november 2007, 22:44

Rigtig flot akvarium!

Det ser virkelig stemningsfuldt ud.
Jeg ville være stolt over at have det stående i min stue.

Bruger #687873 — 21. november 2007, 00:28

Hej niceguy 🙂

Det ser da super-flot ud! Tillykke med det! Hvor gammelt er det? Kunne man ikke lokke dig til at fortælle lidt mere om det .... størrelse, hvilke planter, hvilke beboere osv.? 🙂

Luna — 21. november 2007, 01:53

Hoold da op det er flot. 🙂
Der er da stemning så det forslår.... Er det trådalger du har øverst på roden?

Bruger #863966 — 21. november 2007, 02:18

hamrende flot, ja experterne kan nogen gange ramme lidt forkert, især på dette område.😎

JNG — 21. november 2007, 03:29

#3 Kirsten http://www.fiskelandet.dk/ her er alle specifikationerne

Fedt akvarie.

Bruger #687873 — 21. november 2007, 10:20

OK, Jimmy - den lille rapport er nu læst, fin-fin 🙂

Christine — 21. november 2007, 11:18

Ja, det må jeg sige - der ser rigtigt godt ud 😀. Tænk, hvad en alm pære kan gøre;)

Anti-Pjerrot — 21. november 2007, 13:37

#5 - det er nok ikke eksperter der har udtalt sig dér 😉
Det handler næsten kun omkring hvilke planter man vælger, hvilket den fine rapport også viser.

Rapporten mangler dog lidt diskussion og konklusion samt et egentligt formål, men er da meget hyggelig at læse og forklarer kort nogle af de parametre der spiller ind.

niceguypeter — 21. november 2007, 17:13

Tak for de fine komentar og ja en raport bliver man aldrig tilfreds med......#9 Ja jeg har selv lige læst den igennem og at se efter fejl som bør gøre. Man bliver jo kloger........ Men raporten er ikke lavet som en bog eller værk bare lidt hygge læsning...Tak

niceguypeter — 21. november 2007, 17:17

Ja trådalger er der skam også # 4. men dem lader jeg mig ikke hisse op over,de høre lidt med i dette lidt haturlige og lidt rodet plante akvarium. 😉

niceguypeter — 21. november 2007, 17:20

# 9 du har noge rigtige fede ting på de hjemmeside. godt artikler...... Er det en hjemmeside du skriver til eller .....

Anti-Pjerrot — 21. november 2007, 19:13

Nej det er en side jeg kører med en der hedder Martin.

Han spurgte om jeg ville være med inden han gik igang, og det er hans arbejde med alt det tekniske web-halløj - jeg skriver bare artiklerne og koordinerer nogle organisatoriske ting.

Vi planlægger desuden events og workshops, men alting tager tid og kræver penge. Og jeg vil som altid hellere bruge mine penge på akvarier end på andre mennesker 😛

Så jeg kompenserer ved at skrive artikler og hjælpe folk her og over PB... jeg skriver nok med en 2-3 nye personer over PB hver dag, så interessen for planteakvarier er stærkt voksende.
Eneste ulempe over pb er at andre ikke får gavn af den hjælp, og derfor så jeg helst at folk oprettede tråde i forummet på www.akvarieplanter.dk. Siden dér er generelt bedre til akvarieplanter end as, da man får mange dårlige råd her, fordi folk har gode intentioner men mangler erfaring med deciderede planteakvarier. Så derfor må jeg også komme her og holde folk i ørerne 😎

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.