Zebracichlide med "bumser"

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

christine23 — 16. marts 2005, 13:00

Hejsa, jeg har lige haft en zebracichlide. det hele startede med at hun den ene morgen da jeg stod op havde et stort sår lige ved buen. såret helede aldrig, men hun virkede til at ha det fint, spiste, var aktiv osv. En dag opdager jeg så nogen bumse lignende bylder. (lyserød rundt om og hvid inden i) lidt a la acne som mennesker har. Hun startede med at ha dem ved rygfinnen. noget tid efter har hun så huller (så man kunne se ud på den anden side) der hvor bylderne plejede at være. jeg læste lidt på nettet, og kunne finde noget der hed hulsyge. jeg fes ned til dyrehandleren og købte medicinen mod det. Men det hjalp ikke. Nu fik hun også et par stykker ved munden.
Det endte med at jeg måtte aflive hende.
Men nu står jeg tilbage, og aner ik en dyt om hvad det er hun fejlede. Er der nogen der ved hvad det er?
Smitter det? Det skal lige siges at ingen af mindre andre Cichlider fejler noget....endnu ihvertfald.
Håber der er nogen der kan hjælpe, det er lidt ubehageligt ikke at vide hvad det er, men det værste er ikke at vide om det smitter.

Steffen Kbh — 16. marts 2005, 13:09

http://akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=64
Denne artikkel skulle give svar på dine spørgsmål, hvis altså det er hulsyge. Men detsværre lyder din beskrivelse som om det er.

Vh.
Steffen Kbh

christine23 — 16. marts 2005, 13:24

Tusind tak, det var godt nok hurtigt jeg fik svar:0)
Der stod bare ikke rigtig noget om hvad jeg skulle gøre med de fisk der er tilbage.... dem der ikke virker angrebet.
Skal jeg gi dem en kur til? Zebracichliden der havde det, er jo blevet aflivet for det så jo ikke særlig rart ud, og når det der medicin hexia et eller andet hed det, ikke virkede tænkte jeg at der nok ikke var noget at gøre. Men det var måske fordi det var så fremskredent som det var, at medicinen ikke virkede?

Ville det bedste være at gi dem en kur til?
Jeg læste nemlig i det link som steffen sendte mig at deres finner kunne skrumpe/ smelte..... jeg har en cichlide, ved faktisk ikke hvad det er for en, en unge. hendes finner ser ud som om de er blevet ædt, men hannen til hende fejler ikke noget. Hendes små side finner, minder faktisk lidt om nemo's lykkefinne *g* det vil sige, at de er alt for små til hende, men sådan har de ikke altid set ud.

Tak for det steffen
Mvh Christine

immortalis — 16. marts 2005, 16:27

Det kunne være finneråd, men det opstår som regel i akvarier med meget dårlig vandkvalitet. Mål evt. på dit vand så er det nemmere at udelukke den mulighed.

Venligst
Søren Peder Lysgaard

christine23 — 20. marts 2005, 17:38

øv, nu døede hende den lille med "lykkefinnerne" selvom vi gav hende en kur til mod hulsyge. det stakkels lille pus.
Gad godt vide hvad det er........

Med venlig hilsen
christine23

michael@3480.dk — 20. marts 2005, 20:46

Jeg har en idé om at det her PVP vil kunne hjælpe med at hele såret efter hulsyge:


Det er kun et gæt...!!!!!
Nogen der VED noget om det.?

Michael Rasmussen, Fredensborg.

gibson — 20. marts 2005, 20:51

Jeg synes ikke PVP har haft de store effekter hos mig....

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

michael@3480.dk — 20. marts 2005, 21:08

Måske dosis blot skal hæves til helbredelse.
Den dosering Mogens angiver er vist mest som "forebyggende" lige som i Aqua-Safe.
Evt. x2 eller x4 efterfulgt af 50% vandskift efter et par dage.
Måske endda x10 ved 5 minutters bad til den syge fisk.
Jeg vil i hvert fald spørge Mogen Juhl næste gang jeg ser ham.

Michael Rasmussen, Fredensborg.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.