Høj nitrit- og nitratværdi i nyanlagt akv. - skyldes det rødderne?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Eva — 4. maj 2005, 22:39
Jeg satte også et andet akvarium op i fredags - 50 l med noget meget rent kvartssand - og ligeledes et rent filter*. Det målte jeg så også, da jeg så de høje tal, men der var intet målbart NO2 og NO3.
Kan de høje tal skyldes rødderne?
Jeg skiftede i øvrigt så syv spande vand efter målingen, og har tænkt mig at måle igen på fredag. Jeg har i øvrigt rodet en del med rødderne mandag og tirsdag for at få dem placeret pænt.
Jeg er egentlig mere nysgerrig end nervøs, men jeg har også fem pansermaller gående i en 40 l plastikbalje, og dem vil jeg gerne snart have flyttet over. Det lader til, at jeg nok skal være lidt påpasselig med at skifte vand i den nærmeste fremtid.
*Jeg havde intet gammelt filtersnavs jeg ville pode med.
Mvh.
Eva
Janne — 4. maj 2005, 22:44
Jeg har nu også lagt mærke til, at jeg som regel får mange alger osv i de akvarier, jeg bruger mange (nyindkøbte) rødder i... En del flere end i akvarier med sten og nul rødder.
Mvh.
Janne
Line — 4. maj 2005, 22:49
Der gives jo næsten ingen anden forklaring end rödderne. Jeg formoder, at du ikke havde "vandet" dem i forvejen?
Hilsen
Line Sörensen
Eva — 4. maj 2005, 23:13
Mht. til planter havde jeg egentlig tænkt mig, at der skulle være mest Echinodoras og nogle små cryptocoryner, men hvis det NO2 og NO3 fortsætter må jeg hellere starte med nogle flere hurtigtvoksende de første måneder.
Jeg modtager i øvrigt gerne forslag til beplantning. De planter, der er i, var mest nogen jeg havde tilovers. Jeg har ikke købt nye endnu.
Mvh.
Eva
Line — 4. maj 2005, 23:27
En, jeg selv er glad for, er Ludwigea Glanduosa (eller lignende 🙂 - En af de få rödlige planter som ikke er så krævende (læs: den kan overleve og vokse ved mig hehe)
Vokser godt - men ikke enormt hurtigt.
Bare lige for at nævne en lidt anden een 🙂
Hvad skal du ellers have i, hvilke temperaturer skal planterne kunne snuppe?
Hilsen
Line Sörensen
Catplat — 4. maj 2005, 23:37
Der er jo også cabomba caroliniana. Rimelig lyskrævende og sart overfor alger... men smuk synes jeg 🙂 Eller hornblad (som flydeplante) måske?
Venligst
catplat
Eva — 5. maj 2005, 00:09
Vallisneria og vandpest kan bare IKKE få til at gro. Har overvejet om jeg ikke skulle prøve at få gang i noget CO2 igen. Mener i at belysning i så fald er tilstrækkelig?
Temperaturen regner jeg med skal være 24-25 gr. Af fisk har jeg indtil videre de fem punktpansermaller og så håber jeg på at kunne skaffe nogle rundhovedet cichlide (Laetacara curviceps) og evt. nogle vildfarvet guppy og måske dværgsugemaller til at tage alger, hvis der bliver plads til dem, der er jo allerede rigeligt med fisk med de tre første. Det bliver lidt henad en sydamerikansk biotop, selvom jeg ikke går direkte efter noget biotoprigtigt.
Mvh.
Eva
Janne — 5. maj 2005, 00:19
Jeg har heller ikke rigtig held til at få min Cabomba til at blive rigtig flot; den gror fint nok, men den får en del alger på bladene... Så er Hornblad meget nemmere at have med at gøre!
Mvh.
Janne
Peter Jensen DGK — 5. maj 2005, 10:07
Med venlig hilsen
Peter Jensen DGK
Line — 5. maj 2005, 10:51
Jeg har heller ikke voldsomt meget lys på, men jo - den er glad for lys - og jern. Selv har jeg forankret den med sugekop nær overfladen så den fungerer lidt som flydeplante. Så er den glad og bliver pragtfuld röd. Jeg har på fornemmelsen at den også kan gro emerse.
Mht vallisneria. Jeg kender godt problemet. Med Skruevallisneria (asiatica) har jeg permanent opgivet. Spiralis havde jeg tidligere med groft bundlag kun middelmådigt held med. Med sandbund tog f.... ved dem. Eller at plante / rulle dem i filtermåttemateriale.
Cabomba - der er et par forskellige typer af dem (af de grönne af dem). Den meget smukke minder meget om den röde udgave. Så er der den lidt mere almindelige, og den synes jeg er utrolig taknemmelig at have med at göre. Den bryder sig ihvertfald ikke om salt i vandet. Men meget varme, normal lys, nada co2 - der gror den stadig godt.
Hilsen
Line Sörensen
Eva — 5. maj 2005, 13:48
jeg tror jeg vil prøve den grønne Ludwigia og Cabomba - jeg har holdt mig fra dem, fordi jeg troede jeg kunne huske, at de har brug for meget lys.
På længere sig, vil jeg dog helst undgå at have for mange planter og kun have to-tre forskellige arter.
Mvh.
Eva
Jacan — 5. maj 2005, 13:56
Med 2x18W til 90L er det muligt at holde de fleste planter hvis der gødes og tilsættes CO2 med et hjemmelavet system.
Selv røde planter som Rotala kan gro ved de forhold så Cabomba skulle ikke være noget problem.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.