Åndenød hos Oscars?!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Axelgaard — 3. juli 2005, 17:06

Jeg har set en artikel herinde omkring åndenød, hos nogle fisk og om hvordan man kurrerede dem. Nu står jeg med lidt de samme symptomer hos mine fisk! Er det medicin man kan købe hos en hver dyrehandler eller skal man til en specialist?!? Måske kan det også skyldes at de ikke går i det største akvarie endnu, 180 liter!.. Kan det måske skyldes dette istedet?!

buje — 3. juli 2005, 17:09

axel,
det kan skyldes mange ting. Kan du fortælle lidt mere om fiskenes adfærd. Oascars kan godt samles i overfladen et sted fordi de tror alle de andre kan se mad.
Men når de går i et "lille" akvarium, kan det sagtens tænkes at de lider af nitrit forgiftning. Er det et nystartet akvarium ? kan du beskrive dit akvarium lidt mere, ogå omkring hvordan du passer det ?
/buje

elisabethen — 3. juli 2005, 20:18

Det kan jo også være iltmangel i sommervarmen...

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Axelgaard — 3. juli 2005, 21:44

Jeg foder dem ca. 3 gange om dagen, så de vokser jo hele tiden!.. Ellers har jeg 3 store sværdplante-agtige planter dernede.. skifter lidt vand ca. hver anden dag da de sviner helt vildt! - men skal også have dem over i et 325 eller 530 liters inden en 14 dages tid! - De opfører sig som de plejer, de virker bare som om de har svært ved at få vejret, de basker bare med gællerne! Ellers er de som de plejer! - lige så agressive og vilde når der er mad, eller når der ikke er mad:-) Den med sommervarmen kan ikke være aktuel, jeg har ikke varmelegme hos dem, vandet er ca. 19-21grader og de står ikke på noget tidspunkt af dagen i direkte sollys.

Hilsen
Axelgaard

Axelgaard — 4. juli 2005, 00:06

Okay, de førstnævnte midler, er det noget man kan købe i en hver dyrehande?! - eller hvordan? Og Droncit Vet? Hvad er det og hvor skaffer jeg det henne?!

Hilsen
Axelgaard

Axelgaard — 4. juli 2005, 10:19

Okay tusind tak for svarerne! - tror måske selv det er nitrit forgiftning, for jeg skiftede vandet godt og grundigt igennem igår, og her til morgen er deres gæller ikke så "aktive" som igår! Jeg må jo bare fodre dem lidt mindre indtil jeg får dem over i noget større!

Hilsen
Axelgaard

buje — 4. juli 2005, 11:36

axel... hvis det er nitrit, kan du skifte 5 % vand hver eller hver anden dag, Så skulle du kunne holde det nede...

Janne — 4. juli 2005, 14:27

Der er vist lige en slå-fejl der, hehe... Der skal nok stå 50 % vand, det andet batter jo ikke rigtig noget ;-)

Mvh.
Janne

buje — 4. juli 2005, 22:21

he he, der skulle nu have stået 15 % da 50 % vandskift dagligt svinger vandværdierne ALT for meget...
Små vandskift dagligt eller endnu mindre vandskift morgen og aften skulle gøre det.

Undskyld det manglene "1"-tal

/buje

Axelgaard — 9. juli 2005, 02:29

Ja, så kan Oscars højst sandsynligt også!

Hilsen
Axelgaard

fo_dk — 9. juli 2005, 03:30

Åndenød.....hmmmmm...henviser lige til din tråd om størrelsen af filteret...en 2229....suppler som sagt i anden tråd...der er så åbenbart ikke ilt nok i vandet....kan være et PH er nok til at bryde overfladen evt. kombineret med HMF eller Filter.

Kærlig hilsen
fo

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.