uklart vand !

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

juhl — 21. september 2005, 15:49

hej !
jeg har et 200 l akvarium med en amtop spandpumpe 35 cm høj kender ikke spec. på den men mit vand er meget grumset det er som om der ikke er gennemstrømning nok.
jeg har "sugerøret" i den ende side ca 10 cm over bunden og "afgangsrøret" i den anden side i toppen med et rør med ca 12 huller i som jeg har lavet dobbelt så store som de var fra standart af for at få mere vand i gennem.
er der nogen der kan have en ide til hvad jeg gør galt ?

mvh karsten juhl

kim m — 21. september 2005, 15:50

Måske der er meget "lort" i filteret? ...hvor længe har filteret kørt?

Mvh.
Kim Mathiasen

kim m — 21. september 2005, 15:51

...og hvor ofte skifter du vand?...og hvor meget?

Mvh.
Kim Mathiasen

juhl — 21. september 2005, 15:54

jeg skifter 1/3 del af vandet hver 3 uge og pumpen er helt ren der er et lag med biokugler og to lag med sten som jeg har fået anbefalet og så er der et fint og et grov filter

mvh karsten juhl

kim m — 21. september 2005, 16:01

Hmm...prøv med 1/3 hver uge...jeg synes hver 3. uge lyder af for lidt. Hvor mange fisk har du i? Og hvilke?

Mvh.
Kim Mathiasen

kim m — 21. september 2005, 16:01

Eller mere fint filtermateriale i stedet for "sten"?

Mvh.
Kim Mathiasen

juhl — 21. september 2005, 16:05

jeg har ca 25 fisk ( black molly,pragtsmerlinger,sværddrager,platty,sugemaller,scallare og 1 kampfisk) og 2 mysterisnegle

mvh. karsten juhl

ChristianHansen — 21. september 2005, 16:21

Hvor lang tid har akvariet kørt ?

Jeg tror ikke at dine vandskiftintervaller er problemets kerne. Jeg har set mange akvarier hvor folk skifter vand langt mindre, og der er vandet krystal klart (det er dog planter i disse). Hvis dit akvarie + filter er nystartet, eller du næsten ingen planter har, så kan det efter min mening godt være en god ide at skifte vandet noget oftere. Hvis dit akvarie er nystartet, kan tåge fra dit grus/sand godt blive hængende i vandet i noget tid. Det forsvinder med tiden.

Hvis dit vand er svagt gulligt kan det være en trærod det farver vandet.

Hvis dit vand er svagt grønligt kan det være grønne svævalger, hvilket kan tyde på at der er en ubalance af næringsstoffer i dit akvarie. Dette ses oftest hvis man anvender gødning.

Med venlig hilsen
Christian Hansen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.