Guppyer i dårlig kvalitet?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Thulla — 5. oktober 2005, 09:18
Jeg er virkeligt ærgerlig.
For 10 dage siden købte jeg 6 guppyer (2 hanner og 4 hunner). I de første par dage gik alt tilsyneladende godt. Der kom unger, og alt var fint. Men herefter er det gået grueligt ned af bakke. Nu dør de på stribe!
Jeg havde dem til at begynde med i et sundt og velafbalanceret akvarium på 100 l - ingen nitratproblemer, og med ugentlige vandskift, så jeg forstår det simpelthen ikke.
Mine egne sværddragere og platyer havde og har det fint, men guppyerne har vist sig som noget "skravl".
Først forsvandt en guppy pist væk (døde!), så begyndte en anden guppys hale at flosse, hvorefter den tilsidst manglede halvdelen af den. En anden guppy stod og rystede på hovedet lige i overfladen af vandet, og en fjerde fik kæmpe svamp over det hele.
Jeg flyttede så de syge til et mindre akvarium (30l) med filter og filtergrums fra moder-akvariet. En for en er de døde - jeg har nu kun guppyen med svamp tilbage i karantæneakvariet og 2 forholdsvist raske guppyer tilbage i moder-akvariet.
Jeg behandler nu begge akvarier med Odimor. Håber det er rigtigt. Der er ikke umiddelbare tegn på parasitter.
Jeg har læst at guppyen med årene ikke er særlige hårdføre længere - på grund af dårlige opdrætsforhold og indavl.
Hvad kan jeg mon gøre for at finde ud af hvorfor det er gået så galt med de nyindkomne guppyer og ikke mine egne fisk? Det er virkeligt ærgerligt. Bør man købe guppyerne privat istedet?
Kh Thulla
gibson — 5. oktober 2005, 09:25
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
Peter Jensen DGK — 5. oktober 2005, 09:28
De fleste imorterede guppyer er noget skravl.
At guppyerne er ringe har intet med indavl at gøre, det er måden de er opdrættet på, der gør dem sarte.
Venligst
Peter Jensen DGK
Thulla — 5. oktober 2005, 09:32
Er det ok med Odimor til behandlingen?
Kh T
TorbenC — 5. oktober 2005, 10:46
Jeg købte 5 kultur-guppyer og 5 vild-guppyer for 3-4 uger siden, jeg har ikke én tilbage!
De guppyer jeg har fra min lokale (som går i samme tank) har det fint!
Har samme oplevelse med sværddrager fra samme forhandler, ingen af dem jeg købte overlevede, sværddragerne fra min lokale (nogen fra før jeg købte hos den anden forhandler, andre fra efter) de lever fint endnu!
Jeg køber ofte en højgravid guppy eller 2 når jeg ser en 🙂 Det er rart nok at komme hjem med fx. 2 fisk og et par dage efter har man 50-80 istedet 🙂
Med venlig hilsen
tcdk
Thulla — 5. oktober 2005, 10:49
Jeg tror, at jeg vil gøre ligesom dig! Jeg tænker at indrette et mindre akvarium til lidt guppyopdræt og tage ungerne over i moder-akvariet, og så ellers se dem gro. Jeg orker ikke flere dødsfald og sygdomme.
Vil du mene, at det er ok at jeg giver hele akvariet Odimor nu?
Kh T
Peter Jensen DGK — 5. oktober 2005, 10:56
Venligst
Peter Jensen DGK
helene — 5. oktober 2005, 11:01
Jeg har behandlet med odimor et par gange, - det er ikke decideret en svampemedicin, - og jeg er lidt i tvivl om hvorfor du har valgt lige odimor, - men jeg tror ikke der sker noget ved at fortsætte, selv om man skal være lidt varsom med at medicinere hvis der ikke er grund til det. Medicin er trods alt nogen gange noget kraftigt stads
Hvis du vil afbryde behandlingen, - hvilket jeg sådan set heller ikke tror er umuligt, - dvs. hvis ingen af dine fisk faktisk er syge, så kan du gøre dette ved at lave et stort vandskift.
Mvh.
helene
Thulla — 5. oktober 2005, 11:09
Jeg har stadig to guppyer tilbage i moderakvariet. Den ene (hannen) skranter meget - han kommer dog med, når de andre tror, at der er mad - men han virker ikke frisk. En anden lille sværddrager-unge er meget lys på toppen af hovedet (mellem øjnene) - det ligner ikke svamp, men det ser ikke rigtigt ud. Den lille gemmer sig meget ved flydeplanterne. Jeg er nervøs for, at der stadig er sygdom i akvariet.
Derfor begyndte jeg behandlingen med Odimor for 3 dage siden. I overmorgen skal akvariet så have sidste dosis, hvorefter jeg vil se om ikke jeg kan stoppe.
Det var dyrehandleren som engang sagde, at Odimor tager alt - lige fra svamp, parasitter til forkølelses - at det er en medicin, som kan tage det hele. Det er derfor, at jeg anvender den medicin.
Jeg har desværre ikke haft mulighed for at køre filtret i en spand under medicineringen. Håber at balancen kommer op igen. Jeg har ikke mange snegle i akvariet (100 l) - måske 10 små - så jeg tror ikke det bliver noget problem.
Hvis min guppyhan stadig skranter, når Odimor-behandlingen er ovre, hvad skal jeg så gøre?
Tusind tak
Kh T
Peter Jensen DGK — 5. oktober 2005, 11:20
Venligst
Peter Jensen DGK
helene — 5. oktober 2005, 11:20
Men det lyder trods alt som om du ikke har for mange fisk i dit akvarie, og det er meget godt, fordi man kan vel nærmest sige at du skal til at køre akvariet ind igen. Vær i hvertfald opmærksom på det.
Jeg tror nu ikke odimor tager alt, - og det ville ikke undre mig hvis din guppyhan stadig skranter. Hvis du havde taget nogen fisk fra i et karantæne akvarie, så tag ham med derover.... selv om når jeg kigger i din profil, så ved jeg snart ikke hvor du har flest fisk .... men alle syge fisk over i karantæne akvariet. Og med den besætning du har kunne du godt give dem lidt salt, - guppier platyer og sværddragere kan godt tåle lidt salt, og det kan hjælpe lidt især i forhold til svamp. Man kan enten købe det hos dyrehandleren (dyrt) eller bruge husholdnings-salt (uden jod, vistnok) ca. 1 sp. til tyve liter godt opløst i noget vand først.
Mvh.
helene
Thulla — 5. oktober 2005, 11:27
Jeg vil nu tage alle guppyerne i karantæneakvariet og se hvad der sker, rense filtret i moder-akvariet i akvarievand og håbe at ingen af mine egne fisk er blevet dårlige.
I moder-akvariet (100l) har jeg så meget få fisk - der er kun 2 platyer og 3 sværddragere samt 9 bittesmå sværddrager-unger og 3 guppy unger. Jeg håber, at der er bakteriekultur nok tilbage til at klare dem.
Skal jeg ikke afslutte Odimor-kuren også vente et par dage med at give dem salt?
Igen - mange tak!
Kh T
helene — 5. oktober 2005, 11:27
så næste gang, thulla, så find nogen private som har fået unger ... de er sikkert ganske sunde og stærke..
Mvh.
helene
Thulla — 5. oktober 2005, 11:30
Hvad vil I anbefalde mod svamp? Odimor virker til at være en meget hård kur - Jeg har hørt om Fungol, Dessamor eller faunamor?
Kh T
helene — 5. oktober 2005, 11:32
Mvh.
helene
helene — 5. oktober 2005, 11:37
Mvh.
helene
Thulla — 5. oktober 2005, 11:43
Nu har jeg flyttet den skrantende han og den måske-syge hun guppy til karantæneakvariet.
I moder-akvariet har jeg så de 2 Platyer, 3 Sværddragere samt de 9 små Sværddrager-unger og 3 Guppy unger.
Så faktisk er det begge akvarier jeg har i behandling. Sikke noget rod!
Men det er overstået i morgen (her vil jeg rense filtret) og hernæst holde øje med udviklingen. Hvis der kommer nye sygdomstegn i moder-akvariet, så vil jeg prøve med salt først. Er det ikke bedst?.
Hvordan virker aktivt kul i denne forbindelse? Renser det ikke vandet?
Kh T
helene — 5. oktober 2005, 11:52
Men det er der sikkert delte meninger om ... så det er bare min.
Mvh.
helene
Peter Jensen DGK — 5. oktober 2005, 11:53
Venligst
Peter Jensen DGK
Thulla — 5. oktober 2005, 11:58
Skulle jeg ikke idag rense filtret, fjerne 30% af vandet og sætte aktivt kul igang og så at sige starte på en frisk?
Vil det være ok?
Jeg er meget meget glad for jeres hjælp - den er uundværlig!
Kh T
helene — 5. oktober 2005, 12:02
Når du nu engang ikke skal bruge dit lille akvarie til sygdoms-akvarie ,.... så kan du jo passende indrette det til karantæne, - uanset hvad og hvor man køber fisk, så synes jeg det er rart at have mulighed for at have dem gående en uges tid for sig selv og lige se hvordan de ser ud og trives, og jeg tror man undgår en del ubehagelige overraskelser ....
Mvh.
helene
Thulla — 5. oktober 2005, 12:07
Også er det slut med billige svage guppyer! Puuhhhh... sikke en omgang!
Tak for hjælp og tålmodighed!
Kh Thulla
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.