Tilstrækkelig belysning i mit akvarie ? Belysningen reduceret p. gr. a. alger.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Nalla — 13. oktober 2005, 09:33
som trådalger. De sidder i hele bladets længde - på næsten alle blade - som små sorte børster). Kaldes de ikke pensel-
alger ? ------------ har jeg indskrænket belysningen til kl. 11 til 21. Er dette tilstrækkeligt ? Det er vel den eneste behandling mod disse alger ?
Nalla
Ole Rasmussen — 13. oktober 2005, 10:02
Jeg har mange planter i mit akvarium, men jeg ved ikke hvor meget indflydelse det har...
Dog har eg ladet akvariet stå hen i nogle måneder.. uden at lave for meget udsving i vandværdierne... det virker..!
Med venlig hilsen
Ole Rasmussen
AndreasDK — 13. oktober 2005, 10:17
Du skal nok indskrænke det en smule mere.
Hvis det var mig ville jeg sætte det til 18 - 21 og supplere op med biologisk eller mekanisk bekæmpelse gennem en to-ugers periode.
Venligst
Andreas Skjæmt Andersen
plindboe — 13. oktober 2005, 12:46
Nalla, et råd jeg kunne give er at du kun får hurtigt-voksende planter i dit akvarie. At penselalgerne kun vokser på min mest langsomme plante, tyder på at de skal ha' noget ro, for at kunne overtage dine planter. Du kunne eventuelt også prøve at skifte vand som jeg gør. Altså bare 10% vand hver tredje eller fjerde dag, og ikke større skift end dette. Men det er bare et forslag fra en amatør, jeg ved ikke hvad eksperterne vil sige.
Peter :-)
michy — 13. oktober 2005, 15:59
Med venlig hilsen
Michael Larsen
AndreasDK — 14. oktober 2005, 10:58
Venligst
Andreas Skjæmt Andersen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.