discus fisk
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
michaelsj — 30. oktober 2005, 14:58
numse-fisken — 30. oktober 2005, 15:03
Med venlig hilsen
Casper
viggo0 — 30. oktober 2005, 17:04
De kræver meget rent vand, en ikke særlig kraftig cirkulation, mange gemmesteder, noget erfaring og sidst men ikke mindst noget rigtig godt og varieret foder (skal helst fodres lidt, rigtig mange gange om dagen).
Med venlig hilsen
Frederik
Martin Broed — 30. oktober 2005, 17:52
Med venlig hilsen
Martin Broed
luske — 30. oktober 2005, 18:44
men er nu stødt på andre problemer som martin_H har prøvet at give et bud på
se mere her ---> http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=13&id=179276
Med venlig hilsen
luske
michaelsj — 30. oktober 2005, 19:40
viggo0 — 30. oktober 2005, 20:01
Med venlig hilsen
Frederik
Steffen Kbh — 30. oktober 2005, 23:21
Er selv startet med ungfisk og har på trods af læsning og andres erfaringer, først rigtigt lært erfet jeg selv havde fingrnde i et discusakvarie.
Vh.
Steffen Kbh
viggo0 — 31. oktober 2005, 17:05
Med venlig hilsen
Frederik
Steffen Kbh — 31. oktober 2005, 20:47
Alle erfarne discus ejere, har vel startet som discus-begyndere, man skal jo på et tidspunkt og købe sine første discus. Hvordan skulle man ellers få erfaring?
Vh.
Steffen Kbh
Sunshine — 1. november 2005, 13:43
De går ved temperaturer på 28 til 29 grader, kræver ikke nogen bestemte planter eller former for grus. De skal helst gå i en flok på 5 til 6 individer eller mere....ikke færre fisk. De bliver stressede af at gå alene og en diskusfisk og stress er ikke en god ting.
Det eneste de kræver, og som man så skal have meget af, er tålmodighed. Diskus er fisk der skal vænne sig til deres omgivelser, vænne sig til mennesker der færdes ved akvariet og kigger på dem. Men har de først fået øjnene op for at der ikke sker noget er de den største fornøjelse man kan have.
De er smukke og har bestemt deres egen personligheder. Af vores 12 diskusfisk er det tydeligt hvem der har hvilken personlighed!
Det er en ren fornøjelse at komme hjem hver dag og nyde dem. Håber det besvarer dit spørgsmål. Min slut kommentar er at jeg til enhver tid vil anbefale lidt erfarne akvarister at prøve at starte op med diskusfisk.
De bedste hilsner
Sunshine
michaelsj — 1. november 2005, 17:39
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.