overlevelse guppy

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

sworb — 6. november 2005, 13:58

jeg har fået mig sådan et yngleting, hvor guppymoren er oppe i sådan en plastic ting, og der er en slags "rist" hvor ungerne ryger ned når hun har født.. så vil jeg gerne vide hvor lang tid de kan holde ud at gå der uden de dør, for hun ser ikke ud til at have det godt

plindboe — 6. november 2005, 17:28

Har du et billede?

Peter :-)

sworb — 6. november 2005, 17:36

ja.. moren er i det øverste.. og så dumper ungerne ned i den nederste



Andreas — 6. november 2005, 19:19

er den ikke nede i dit akvarie ?

Med venlig hilsen
Andreas

fimbulvinter — 6. november 2005, 19:21

Brug et tætbeplantet yngleakvarium istedet!

Mvh.
fimbulvinter

sworb — 6. november 2005, 20:42

jo, men tog den bare op..

men det 12 liters jeg har, går der allerede nogle unger i, og jeg er næsten sikker på at den så ville spise dem

helene — 6. november 2005, 22:19

jeg tvivler nu på at ungerne 'ryger' ned under risten, - guppy unger svømmer jo rundt med det samme, og det er ikke sikkert de forstår at det er smart at være nede i den nederste del ...
Det er vel kun æg som 'falder' nedaf ... ?
Tror ungerne har lige gode chancer om de er i den der eller i det lille akvarie, - og hvis du nu har bare lidt planter i det lille, så er der nok nogen af dem som overlever... det er slet ikke altid at guppy forældre gider spise egne unger

Mvh.
helene

zurak — 7. november 2005, 16:14

jeg tror bare du skal have nogle planter de små kan gemme sig ved

sworb — 7. november 2005, 20:00

okay 😉.. tak da 😀

Flemming Jensen — 7. november 2005, 23:07

Den kommer op engang imellem den her med guppy yngel og yngle akvarier/kasser, og for langt de fleste sikre tæt beplantning rigeligt overlevende guppy unger, men beskæftiger man sig med guppy opdræt, og især hvis man roder man med stammer og kryds hvor man eksempelvis kun får 6,25 12,5 eller 25 % af en eller anden ressisiv grundfarve i et kuld, er det nødvendigt med eller anden form for hjælp til at sikre yngels overlevelse, i selve fødsels situationen spiser hunner efter min erfaring ikke særlig mange unger, mens især unger med en lys/anderledes farve er meget efterstræbt lige efter fødslen.
Unger er i modsætning til hvad man kunne forvente ikke nemme at fange for moderen, og de lærer lynhurtigt hvor i en tank de er sikre, igen efter erfaring hvis en hun efterstræber unger for alvor, så er planter ikke nok, faktisk kan planter ligefrem tricke jagtinstinktet, jeg bruger tagrende net, det er sådan et slags sort plastik gitter som kan sættes i spænd i akvariet, eller simpelthen lægges i bunden, det vil så rulle op i en ring. Har man flere hunner i samme føde tank er der langt større chance for at ungerne bliver ædt, faktisk kan nogle hunner således danne en slags jagt team, hvor en hun driver ungerne frem til de andre som så æder dem.
Stress er en alvorlig ting for en fødende guppy, men det er altså en tilstand som man kan vænne sine fisk til, og 2-3 dage i en fødetank, er efter min mening ikke en mere alvorlig situation for en guppy hun end et akvarieskift.

MVH
Flemming

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.