Ny i forum. Mange spørgsmål! - Langt!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Katarina — 22. november 2005, 17:22
Min kæreste og jeg har netop fået mine bedsteforældres 80L akvarie - uden fisk eller planter - men med grus, pumpe og armatur.
Vi har begge haft akvarie før, men for mit eget vedkommende var det udelukkende på super-begynderniveau, mens min kæreste gik lidt mere op i specielle fisk, bundfilter m.m.
Jeg har en masse spørgsmål vedrørende opstarten og artssammensætningen af fisk og planter i akvariet.. Håber, I vil hjælpe!
Vi fyldte akvariet og startede filter, cirkulationspumpe og termostat i søndags. Der ligger en mindre trærod i akvariet og der cirkulerer små fragmenter af alger..
Planen er at handle fisk og planter på fredag. Kæresten har pt et vikariat i Holstebro, så han er hjemmefra man-fre, men vil selvfølgelig gerne være med til at handle.
Jeg er klar over, at det ikke er optimalt at sætte planter og fisk i akvariet samme dag, men er det lig fiskedød?
Vi har tænkt os at anskaffe en han+hun kampfisk, en han+to hunner gurami (honning- eller perlemor, eller hvad vi falder over i butikken). Derudover en malle eller to (hvis de er små), evt et par pragtsmerlinger og evt 7-10 individer af en lille stimefisk.
Er det for mange fisk til akvariet? Er artssammensætningen ok? Jeg har skrevet evt ved smerlinger og stimefisk, da vi er villige til at undvære dem - men jeg ville gerne have et par mere livlige fisk ved siden af de roligere..
Med hensyn til planter, så køber vi planter fra Tropica. Vi er fra Århus-området, og fx petworld i Viby forhandler Tropica..
Jeg havde forestillet mig en lav, pude/tæppedannende art i forgrunden.. Fx Hemianthus callitrichoides eller Cladophora aegagropila. Og så selvfølgelig højere, tættere arter i baggrunden - evt vandpestlignende..
Hvordan lyder det? Helt tosset? - Kan I anbefale andre arter, såfremt butikken ikke har de her nævnte?
Med hensyn til fiskekøb.. Jeg har hørt godt om aqualivingroom i Viby og om dyrehandlen i Malling.. Vi har også tænkt på at købe nogle privat gennem akvariesidens annoncer.. Hvor mener I, man finder de stærkeste, sundeste fisk?
En sidste ting :-) (Tak for tålmodigheden)..
Vi vil gerne have en trærod mere i akvariet. Jeg har mulighed for at købe en i morgen, koge den og lade den ligge i akvariet, så den ligger der et par dage inden der kommer fisk og planter i. Men har det reelt nogen betydning, eller kan vi vente til fredag med træroden også?
Håber, jeg fik formuleret mig nogenlunde forståelig :-)
- og på, at nogle af Jer har lyst til at svare på mine mange spørgsmål.
De venligste hilsner
Katarina
kim m — 22. november 2005, 17:28
Mvh.
Kim Mathiasen
C-lotte — 22. november 2005, 17:29
I forhold til fisk kan jeg med sikkerhed sige at pragtsmerlingerne skal i holde jer fra med mindre i har planer om at køber et meget større akvarie inden for 1 års tid.
Du skriver evt. hvad i falder over i butikken, bare vær obs på at en akvariehandler vil sælge dig hvad som helst også selvom det er helt forkerte fisk at kommet i jeres akvarie.
Har ikke erfaring med de butikker du nævner.
Held og lykke.
Med venlig hilsen
Charlotte
Pyt — 22. november 2005, 17:35
Jeg kan anbefale Aqua Livingroom i Viby. Han er meget fair, og sælger dig helst ikke noget uden at spørge lidt ind til hvad du har af akvarie og sådan. Han sælger dig hellere en fisk for lidt end en for meget.
Jeg har købt en del fisk hos ham, og ikke haft nogen dødsfald. Ikke endnu. Jeg kan godt lide at hans fisk ikke går i de almindelige "nøgne" akvarier, som hos de fleste forhandlere. Der er som oftest lidt forskellige planter hos dem, de kan gemme sig i. Hans fisk virker mindre stressede end fisk jeg har købt andre steder.
Planter er det han er bedst til, han har mange arter og stor viden om dem. Han vil sikkert kunne hjælpe jer med at finde nogle fornuftige planter, der passer godt til de fisk I gerne vil have i.
Mvh. Jens
Katarina — 22. november 2005, 17:49
Ja, det tænkte jeg godt.. Håbede bare, det kunne lade sig gøre.. Hvad vil du anbefale? Planter i på fredag og fisk næste weekend? Eller kan jeg sætte dem i i løbet af ugen?
Akvariet kører dog pt og der flyder algefragmenter rundt.. Kan der ikke nå at dannes en bakteriekultur fra søndag til fredag på det basis?
Tak for rådet ang. pragtsmerlinger.. Dem vil vi holde os fra..
Når jeg skriver "hvad vi falder over i butikken" er det nu ikke ment som hvad som helst af interesse, men stadig indenfor guramier.. Hvilke der har de smukkeste farver/mønster osv.
Er det ok at anskaffe én kampfisk af hvert køn, eller skal vi give hannen to hunner for at han har det bedst?
Jens:
Det lyder rigtig godt, med dine erfaringer. Det lyder som et sted, man ikke kommer til at gå fra med en følelse af at være blevet snydt.
De bedste hilsner
Katarina
C-lotte — 22. november 2005, 18:07
I forhold til fisk og planter ville jeg købe et par fisk og et par planter af gangen Så på fredag evt. 1-2 planter og 3-4 fisk. Derefter vente ca 1 uge, så bakteriekulturen kan følge med. Dette dog kun hvis vandet ikke bliver mælkehvidt både ved tilførelse at 1 stk flagefoder og senere fisk.
Det er måden jeg har haft held med at gøre det, det kan dog være der er andre der har andre erfaringer.
Med hensyn til kampfisk, så havde jeg 1 han og 3 hunner dengang jeg havde dem. Handleren sagde at så kunne hannen skiftes til at jage hunnerne så de ikke blev stresset af det. Men mine hunner vendte sig mod hannen og åd hans finner og hale, så det var ikke en god kombination. Så jeg ved ikke om 1.1 er bedre eller om man kan have 1.2
Med venlig hilsen
Charlotte
Katarina — 22. november 2005, 18:26
Jeg har en bøtte Tetrarubin flagefoder.. Men jeg er lidt i tvivl.. Når du skriver 1 stk er det så én flage eller skulle der stå 1 tsk - altså en teskefuld? Jeg synes umiddelbart, at én flage er lidt i underkanten til at forvente en reaktion :-)
Det lyder godt, at du mener, vi kan komme både planter og fisk i på fredag (enkelte af hver forståes). Det er nu hyggeligere at se på et akvarie med liv i :-)
De bedste hilsner
Katarina
C-lotte — 22. november 2005, 18:30
Med venlig hilsen
Charlotte
Brain — 22. november 2005, 18:34
Det har vel ikke noget at sige om man kommer 2 eller 10 planter i.
Fiskene kan jeg forstå - de forurener vandet, men planterne de gør da ikke noget, eller hva'?
Mvh.
Laura
Katarina — 22. november 2005, 18:36
Jeg vil straks putte en flage i, og sidde og krydse fingre for fortsat klart vand :-)
Brain:
Ja, det lyder da egtl logisk nok.. Det ville jeg også gerne vide lidt mere om.
De bedste hilsner
Katarina
C-lotte — 22. november 2005, 18:43
Med venlig hilsen
Charlotte
helene — 22. november 2005, 21:28
Men derefter vil jeg mene at der godt kan gå noget lang tid inden i skal komme fisk i, - tæt på tre uger faktisk..
Jeg synes det er lidt svært det med opstart, - jeg har gjort det nogle gange efterhånden, -
Da jeg startede mit 325 op brugte jeg noget bio-starter, som jeg købte, - vil mene det har lidt samme virkning som at putte foder i, - det sætter en proces igang, - men jeg målte jo så ind imelllem, og der var det der hedder 'nitrit-peak' i en lille uge eller sådan noget, - og det startede vel først efter en uges tid ... hvorefter det langsomt faldt og først herefter satte jeg nogle få fisk derned..
Men andre gange har jeg altså startet op uden andet end vand fra et andet akvarie, en ny pumpe på, og så blot nogle få fisk ... har aldrig oplevet problemer med det.
Hemmeligheden er lidt, tror jeg at komme meget få fisk i, - f.eks fem små guppier (eller små fisk) i 80 liter, og så have tålmodighed til at lade det være det i den første måneds tid, - og stadig sørge for at skifte vand en gang om ugen.. og igen sætte få fisk i yderligere ..
Planter synes jeg man skal komme så mange som muligt i med det samme, - tror bestemt ikke det betyder noget nedbrydningsmæssigt, -
Jeg har aldrig hørt om det der med vand som blev mælkehvidt, - jeg ville investere i et strimmel test sæt, - det er ret godt at have i opstartsfasen, hvor man kan have brug for lige at tjekke hvordan det ser ud i dag ..
Mvh.
helene
Katarina — 22. november 2005, 21:40
Nu har akvariet været brugt før. Mine bedsteforældre havde det i syv år, tørlagde det her i sensommeren og vi har nu fået det med samme pumpe og grus, der var i, da de brugte det.. Eftersom der flyder alge-/plantefragmenter rundt i akvariet, selvom jeg ikke har tilsat noget, må der have været lidt rester i pumpen.
Kan det ikke have betydning for, hvor længe jeg skal vente? Jeg mener.. Jeg kan vel godt skære de tre ugers ventetid ned med god samvittighed, eller?
Vi har bundfilter (bundfilterpumpe??) i akvariet. Det har min kæreste haft i sit tidligere akvarie med succes. Han siger, vandet ikke skal skiftes så ofte med denne type filter.
Mener du, man stadig skal skifte hver uge?
De bedste hilsner
Katarina
helene — 22. november 2005, 22:17
Hvis pumpen har været slukket (og ikke renset f.eks. ) og der derved flyver alge og planterester rundt, så er det bare døde planterester, og døde bakterier, - som i værste fald kun belaster akvariet.
Hvis pumpen har været slukket f.eks. i mere end et døgn, så skal den renses godt og startes op som fra ny, - det samme ville jeg egentlig sige mht. bundlaget, hvis det har stået tomt, uden vand i en kort periode, så vil jeg tro at evt. slam, opsamlet skidt og affald i bundlaget begynder at rådne, - fordi der ikke længere er cirkulation og ilt tilstede, - jeg ville helt sikkert skylle det, eller alternativt 'slamsuge' det godt og grundigt.. Jeg har f.eks. lige taget gruset op fra et mindre akvarie, og haft det stående i en spand (gad ikke lige skylle det), - efter en dags tid kan man begynde at lugte at det kommer til at lugte rigtig slemt ...
Men måske har dine bedsteforældre skyllet det da de 'tørlagde' det, og måske er det så længe siden at det ikke betyder noget
Jeg ville anbefale stadig at have mulighed for at teste vandet, fordi med den opstart ville jeg være i tvivl om hvad der egentlig sker med 'kemien' i vandet ... og jeg ville nok ikke 'skære' ned på ventetiden, - det skal nok til. Men man kan jo bruge tiden til at indrette det rigtig godt, med rødder og planter og læse om de fisk man vil have i osv :-)
Faktisk er det godt at have tid til at indrette, fordi man skal egentlig lige gå og kigge lidt på om planterne nu står som de skal, og roden ligger rigtigt osv. - og fiskene bliver faktisk stressede af hvis man roder alt for meget rundt, så det er meget godt hvis man egentlig er helt færdig med at rode rundt når fiskene først kommer i.
Ikke fordi der er noget i vejen med opstarten, men med brugt, (måske urenset) materiale, som har stået nogle dage (hvis det er det det har) vil jeg måske godt tro at der kan komme en del nitrit, eller ihvertfald må man sige, at processen er helt som almindelig helt ny opstart.
Jeg kender desværre ikke noget til bundfiltre. Prøv at lave en søgning her i forummet på bundfiltre, så får I sikkert en del information om folk som har prøvet det/ spurgt til det/ haft problemer med det osv.
Mht. perleguramier, så er 80 liter alt for småt til dem også, - honningguramier eller dværgguramier kan fint gå, men perlegurami og blå/guld gurami bliver for store og er for territoriale.
Mvh.
helene
Katarina — 22. november 2005, 22:49
Tusind tak for en udførlig forklaring!
Du har ret i, at mine bedsteforældre har renset gruset da de tørlagde det. Det blev kogt, spredt ud på lagner og soltørret med en bedstemors grundighed :-) Det er snarrere pumpen, der ikke har været ordentligt renset. - Vandet lugter dog ikke, der er ingen hinder og det er klart.
Jeg har lige snakket med min kæreste, og vi er blevet enige om at købe trærødder og planter på fredag samt blive enige om (udpege) de fisk, vi vil have. Så kan jeg tage i butikken og købe fiskene, når akvariet kører..
Også tak for tippet med guramierne. Vi må hellere holde os til de mindre arter - kæresten vil helst have honningguramier - ingen af os er interesserede i at anskaffe fisk, vi må sælge eller som bliver stressede pga pladsforhold.
Ellers gør jeg, hvad jeg kan for at læse op på de arter, vi gerne vil have.. Jeg fløj af hesten for to måneder siden, brækkede hoften og er sygemeldt en måneds tid mere.. Så jeg har masser af tid til at læse :-)
Opdagede Akvariesiden i går.. Meget givtigt! :-)
De bedste hilsner
Katarina
XXXX — 23. november 2005, 11:36
Her er hvad jeg ville gøre
På fredag køber i alle de planter i vil have i akvariet.
Jeg turde også godt tage to maller med hjem, da de er de mest hårdføre
Med hensyn til resten af besætningen.
Vælge enten kampfisk eller gurami, der er ikke plads til dem begge.
Og så 8-10små stimefisk
Når der så er gået en uge fra fredag går i ned og køber Kampfisk eller gurami
Og efter yderligere en uge de sidste stimefisk
Vandskift: Når vi snakker så små akvarier <100l så ville jeg uanset filtertype skifte 25% hver uge.
Trærod: Hvis i gerne vil have en trørod mere i kan i sagtens købe den fredag også og smide direkte i akvariet, måske efter en hurtig overskylning
Med venlig hilsen
Thomas
Katarina — 23. november 2005, 12:14
Det lyder som en fornuftig plan - takker for det. Planter, rødder og maller hentes fredag :-)
Jeg er dog lidt trist over at høre, du ikke mener, der er plads til både kampfisk og guramier. Jeg kunne enormt godt tænke mig et akvarie med flere fiskearter i stærke farver. Vil du mene, akvariet er fyldt til maxkapacitet ved to (tre) kampfisk/guramier og 8-10 stimefisk + maller? Eller vil vi kunne vælge et par individer af en anden mindre fisk dertil? Hvordan, hvis vi i stedet tager både kampfisk og guramier (fx en han og to hunner af hver) og undlader stimefiskene?
Når min kæreste i sit tidligere akvarie med bundfilter udelukkende har fyldt den vandmængde på, der er fordampet, er det så mere held end forstand, at han ingen problemer har haft (honningguramier)? Han rensede filteret en gang hver 1½-2 år og lod ellers akvariet køre i fin ligevægt.. Ingen andre med lignende erfaringer?
Nu er det jo ikke fordi, det er et problem at skifte vand hver uge.. Men færre forstyrrelser må vel give et mere harmonisk akvarie, eller?
De bedste hilsner
Katarina
helene — 23. november 2005, 19:31
Synes også thomas's plan lyder fin ..
Mht vandskift, fiskene vænner sig til det, og man kan sagtens skifte vand uden at det forstyrrer så meget, - man behøver ikke slamsuge og rengøre hver uge, bare skifte noget af vandet
Mht. erfaringer med ikke at skifte så meget vand, - jo, det er der nogen som har, og der er jo mange som faktisk før i tiden også gjorde det samme, uden at derved skete så meget ved det. Nogle udvendige filtre behøver man ikke rense ret tit. Jeg har også 'været vidne' til (på mit arbejde) et akvarie som blot fik fyldt vand på når noget af det var fordampet, - jeg vil dog så sige, der forsvandt også jævnt hen fisk, og generelt var fiskenes tilstand dårligere end den er nu (hvor jeg er begyndt at pille ved det)
Mvh.
helene
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.