Info søges om frøer

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

AndreasDK — 29. november 2005, 14:20

Vi kender dem alle.

Samtlige dyrehandlere har eftehånden frøer i sortimentet, men hvad er det for nogle? Hvad hedder de og hvad er deres krav?
Spørger man personalet får man at vide at det er (tjek lige denne her!) "Mytiske albino frøer" (nej - det er ikke en stavefejl) og at de ikke har nogle krav. De kan gå med alt og alle og æder hvad man giver dem.

BAHH!
Jeg vil vide noget mere om disse væsener, så er her ikke en der kan hjælpe mig med et link eller henvisning?

Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

Janne — 29. november 2005, 14:32

Albinoerne er unger af Xenopus laevis. Den bliver stor, og æder ganske rigtigt alt, også fisk den kan gabe over...
De små brune er Dværgsporefrøer, Hymenochirrus boettgeri. De forbliver små og fikse, men store fisk vil gumle på dem. De holdes bedst for sig selv, gerne i et lille akvarie med ca 26 grader og ret lav vandstand.

Mvh.
Janne

Janne — 29. november 2005, 14:33

Det var så Hymenochirus, med ét r.... Gør det nemmere at Google den....

Mvh.
Janne

AndreasDK — 29. november 2005, 14:37

Tak skal du have Janne.


Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

andreadot — 29. november 2005, 19:50

Hej Andreas

Har lige en rettelse til Janne´s indlæg.
Xenopus Leavis(albino frøen) Findes også i brun, Jeg har faktisk lige idag købt 2 stk og de ligner til forveksling Hymenochirus boettgeri, Den måde du nemmest ser forskel er den at Xenopus Leavis ikke har svømmehud mellem tærene få forbenene og den har 3 sorte negle(klør) på de yderste tær på bagbenet. Den lille dværg frø har svømmehud og ingen negle/klør.

Denne her hjemmeside er jeg selv rigtig glad for http://members.aol.com/sirchin/afc.htm.

Heidi

Frøen på billedet er min store huns xenopus leavis ved navn ruth, De nye små frøer har fået deres eget akvarium for elleres ender de som snack.



Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.