Hmmm, kan det holde

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

pete — 28. december 2005, 18:27

Hejsa, lidt råd søges.

har et 720 som står på et porsa bord det er 3/4 fyldt med vand. Syntes det er mærkeligt at jeg kan stikke et stykke papir imellem akvariet og porsa bordet flere steder det er vel ikke meningen. Det står i vatter, men der er et minimalt mellemrum på 1,5 mm hvor jeg altså kan skyde et stykke papir ind. Er det ok, eller skal det afhjælpes og i såfald hvordan ?nogen forslag.

Hilsen
pete

johs — 28. december 2005, 18:30

Et Porsa profil er ikke særligt stærkt på den lange led. Det bærer primært på de punkter hvor der er ben. Med et 720 liters (2 meter) vil jeg mene at der skal være 8 ben. Hvis der er luft hvor benene støtter akvariet (De sorte samleled) så er det ikke ok. Der må ligeledes heller ikke være luft under nogle af stilskruerne.

De bedste hilsner
Johannes

T-espersen.dk — 28. december 2005, 19:16

Enig, sålænge det er imellem de sorte punkter(samleled) sker der nu ikke noget, det kan jeg også(papir) både på mit 325 og mit 660 liter
Mvh.
T-espersen.dk

pete — 29. december 2005, 05:34

1,5 mm er det heller ikke, har kigget efter. Takker for svarne vi fylder mere vand i.

Hilsen
pete

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.