åh åh!!!!!!!!!!!!!!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
malle — 5. januar 2006, 13:02
AndreasDK — 5. januar 2006, 13:04
Det er helt naturligt og skal nok forsvinde når pumpen kører.
LET om en 3 ugers tid.
Venligst
Andreas Skjæmt Andersen
malle — 5. januar 2006, 13:09
malle — 5. januar 2006, 13:09
AndreasDK — 5. januar 2006, 13:12
Det må du undskylde.
Jeg fik ikke det hele med,
Det er en skam at du har renset din pumpe, da den var fyldt med en masse gode bakterier, men eftersom det er det gamle vand kan du trygt begynde at smide nye bæster i baljen om en 4 dages tid men lad for en sikkerheds skyld være med at smide 15 i på en gang.
Det jeg mente var at du kan rense filtermedierne let om en 3 ugers tid hvis der er så meget svæv at det sætter sig i pumpen og besværliggør gennemstrømningen.
Venligst
Andreas Skjæmt Andersen
Line — 5. januar 2006, 13:13
Bare dit filter med baktusser er intakt.
Hilsen
Line Sörensen
malle — 5. januar 2006, 13:15
venlig hilsen malle
malle — 5. januar 2006, 13:16
AndreasDK — 5. januar 2006, 13:17
Hvor stort et akvarium snakker vi om?
Venligst
Andreas Skjæmt Andersen
malle — 5. januar 2006, 13:19
AndreasDK — 5. januar 2006, 13:23
Det er sikkert bare mig der tager fejl af trådene - jeg synes eller s der var en malle der lige havde renset sit filter pga. nogle dødsfald.
Hvis det er unger der er tale om synes jeg du skal smide halvdelen i efter 5 dage og resten deri yderligere 5 dage senere.
Alternativt kan du tage dem alle om en god uges tid.
Venligst
Andreas Skjæmt Andersen
malle — 5. januar 2006, 13:25
AndreasDK — 5. januar 2006, 13:26
Jeg ewr ikke rigtigt i mit es idag - sikke mange fejl jeg laver.
Venligst
Andreas Skjæmt Andersen
malle — 5. januar 2006, 13:31
Kurt Sørensen — 5. januar 2006, 14:21
Med venlig hilsen
Kurt Sørensen
l-mallen — 5. januar 2006, 15:10
Hilsen
Apistogramma
malle — 5. januar 2006, 15:43
malle — 5. januar 2006, 15:44
vh malle
helene — 5. januar 2006, 16:23
Sådan som du beskriver det, så ville jeg gøre det...
Du har brugt noget af det gamle vand + nyt ... lig med et almindeligt vandskift.
Så har du haft bundlaget oppe og renset det ... og lagt det i igen. Så kommer der selvfølgelig noget uklarhed i vandet, det forsvinder hurtigt, dels lægger det sig, eller det ryger i pumpen. Ingen problem i forhold til at putte fisk i med det samme. Selv om det er gammelt snavs og skidt der ryger rundt, så er fordelen jo nu at det sikkert ryger i pumpen
Pumpen kører som før ...
Eneste grund til at vente ville være hvis du har renset pumpen totalt og dermed nødvendigvis skal starte forfra.
Igår skulle jeg prøve at skille de store fra de små borelli unger, som jeg har haft gående i et 54 liters uden bundlag. Så havde dem alle sammen oppe, - men ku ikke fange de sidste seks syv stykker, plus mallen som har gået deri, - så i med et lag sand, lettere vasket, - og ned med rod og planter, og i med fiskene igen. Det var måske lidt tåget et par timer, men nu er det klart, alle fiskene ser ud til at have det fint, og er igang med at indtage træroden igen og slås lidt om de bedste gemmesteder. Og mallen viftede rundt med sandet, tror den syntes det var lidt fedt efter lang tid uden bundlag :-)
Mvh.
helene
Jacob — 5. januar 2006, 16:24
mvh
Jacob
malle — 6. januar 2006, 09:48
malle — 6. januar 2006, 13:39
malle — 6. januar 2006, 13:52
malle — 6. januar 2006, 13:53
malle — 6. januar 2006, 13:54
malle — 6. januar 2006, 13:55
helene — 6. januar 2006, 15:37
Nu kan jeg godt se på billederne, at helt normalt ser det ikke ud, - men ellers principielt kan jeg slet ikke se nogen ide i at vente til 'bundlaget er kommet i balance', når du stadig har filter kørende, og vandet fra før . Det som jeg beskrev med hensyn til borelli ungerne var netop at jeg kom helt nyt bundlag i uden at vente med at komme fisk i, - det sker der normalt ikke spor ved.
Men jeg kan godt se på billederne, der må være et eller andet usædvanligt i gang der, så det er sikkert fint at vente.
Mvh.
helene
malle — 6. januar 2006, 15:51
Mettebo — 8. januar 2006, 11:47
hustler west på — 8. januar 2006, 12:28
Inde under din profil logger du på og så er der en mulighed for at du får auto signatur, dvs. du slipper for og skrive vh, venlige hilsner osv. selv, det klare serveren for dig, bare lige lidt hjælp hvis du kan bruge det.
For og vende tilbage til akvariet, så gør som #29 skriver, tag et stykke slange og en ½ liters flaske som du skære 2 cm af i bunden og sætter slangen fast hvor skrue proppen normalt sidder og sug så i den anden enden til vandet løber igennem og brug så den overskårne flaske til at suge slammet op med, det kan godt være en flaske er for volsomt til sådan et lille akvarie, det syntes jeg selv da jeg engang havde samme størrelse, men så brug i stedet for en tykkere slange og gør i princippet det samme, så får du meget af slammet op og så renser du din pumpe i noget af det vand der er i akvariet, evt. i en spand - Koldt vandt slår de bakterier ihjel som er i dit filter.
Når så du har slamsuget bunden og renset filteret sætter du filteret til og køre igen og så vil jeg æde min hat på at der max går ½-1½ døgn så er vandet klart igen - Det har jeg gjort ret meget og altid med godt resultat.
I aftes flyttede jeg selv rundt på alle mine planter, sten og rødder med alle fisk var i baljen og pumpen kørte hele tiden og det gjorde jeg i aftes og nu ser det allerede sådan ud, tag dig ikke af det der flyder rundt i vandet, da det er frost fodder jeg lige har fodret med.
Størrelsen er godt 530 liter, men princippet er det samme.
Mvh.
Hr. Jonas Erbs
malle — 8. januar 2006, 14:12
hej Hr. jonas erbs! tak for hjælpen med hensyn til autosignatur!.. hvor er det et flot akvarie du har... jeg har i dag startet helt forfra så nu tror jeg det ser nogenlunde ud nu... hæfter lige nogle billeder på. tag jer ikke af planterne. de er bare sat ned. i morgen skal jeg købe nogle nye. kokosnød og rødder har de små med sig mens de går i det andet akvarie... men ellers tak for rådet det vil jeg huske!
tusind tak alle sammen for alle jeres gode råd og hjælp:-)
venlig hilsen malle
malle — 8. januar 2006, 14:15
malle — 8. januar 2006, 14:16
malle — 8. januar 2006, 14:18
hustler west på — 8. januar 2006, 14:38
Mvh.
Hr. Jonas Erbs
malle — 8. januar 2006, 15:08
Vh.
malle
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.