hiide pletter (FISKEDRÆBER )

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

tom — 16. januar 2006, 08:46

jeg har nu haft denne sydom i 11 dage og mine fisk dør stadig har skiftet vand 1/3 og har brugt medesin som heder
PUNTOL 1000 hver 3 dag først døede alle mine neon og 2dage efter så mine kongetetra nu er to af mine scarlare også
døde -mine store guldgorami er stadig slemt angrebet hannen ligger sig på siden en gang imellem men går dog op efter luft en gang imellem jeg tror nok de måske dør for mig også
PS( HÅBER DER ER NOGEN HER SOM KAN RØDE MIG)

Med venlig hilsen
tom FRA BORNHOLM.

Morten Lyngsaa — 16. januar 2006, 08:56

Hæv temperaturen langsomt til 30 grader, hold temerraturen her i ti dage, herefter sænker du temperaturen langsomt igen til din normale temperatur. Denne varmebehandling skulle få fiskedræberen til at udvikle sig hurtigt, men den kan ikke formere sig. Husk at sætte ekstra ilt til akvariet under varmebehandlingen, da det varmere vand ikke kan indeholde så meget ilt som hvis vandet var koldere.
Mvh.
Morten Lyngsaa

tom — 16. januar 2006, 15:36

hej morten det er steget til 28 grader siden i morges mine scarlare dor en efter en

Med venlig hilsen
tom

Morten Lyngsaa — 17. januar 2006, 01:55

Det hjælper ikke lige nu og her! Er fiskene hårdt angrebet af fiskedræber, er det ikke nemt at få bugt med. Har du kigget her på siden under sygdomme?

Mvh.
Morten Lyngsaa

Morten Lyngsaa — 17. januar 2006, 01:58

Kig her! Håber du får bugt med sygdommen! http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=93
Mvh.
Morten Lyngsaa

tom — 17. januar 2006, 02:36

det var da et svar man kunne forstå
harv et 130 L som jeg vil gøre klar kan jeg bruge det vand som jeg nu skal skifte ud
jeg har et 80L med gubbier vor jeg skal til at rense pumben mener man kan vride filteret ned i det vand for at få
bakcillerne med
mange hilsner og tak tom bornholm

Med venlig hilsen
tom

Morten Lyngsaa — 17. januar 2006, 10:28

Brug IKKE vandet fra det sygdomsramte akvarium, da Fiskedræber dermed kan overføres til det ny akvarium!
Mvh.
Morten Lyngsaa

tom — 18. januar 2006, 04:57

mange tak for dine svar.

Med venlig hilsen
tom

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.