Salg af fisk
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
PeterR — 16. januar 2006, 12:14
Det lykkedes ikke mig at sælge dem nogen steder (hverken her eller dba.dk).
Jeg syntes det er synd at skylle dem ud i toilettet, besøg hos de lokale dyrehandlerer viser at der er salg i guppys her i byen, så når jeg nu næsten forærer dem væk, kan jeg ikke forstå der ikke er nogen kunder.
Jeg vil helst ikke give dem gratis væk pga. de ikke skal havne i gabet på en eller anden rovfisk. Men til sidst må man vel gå den tunge gang og sælge dem til den lokale dyrehandler. Men det får de private jo så ingen billige fisk af.
Dette er ikke en salgsannonce, men bare en høflig forespørgsel fra en der kører med en overbelægning på 800-1200% i baljen (miljøskadet fra hospitalsverdenen).
Celia — 16. januar 2006, 12:20
Men hvad der sker med fisken er desværrere ikke op til en selv når de er solgt.
Hilsen
Cecillia
PeterR — 16. januar 2006, 12:31
Celia — 16. januar 2006, 12:33
Jeg tror godt du kan regne med at Pramann er en meget god og seriøs forhandler !
Hilsen
Cecillia
Bo Christensen — 16. januar 2006, 13:20
http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forum.php?cat=8
Jeg går og overvejer at starte et akvarie med Slangehovedfisk, og så bruge overskudsfisk som foder.
Med venlig hilsen
Bo Christensen
MOK — 16. januar 2006, 13:28
Mvh.
Morten
kim m — 16. januar 2006, 13:33
Det kommer også lidt an på hvilke fisk man opdrætter. Cichlider bliver som regel sværere at sælge til en forretning i takt med artens maksimum størrelse (i hvert fald i følge min erfaring). Fisk som Corydoras, ungefødene, dværgcichlider etc. kan man næsten altid komme af med, men man skal ikke forvente en guldgrube. Hvis man er heldig kan man få helt op til 1/4 eller deromkring af fiskenes "butikspris".
En anden mulighed er "åbent hus" arrangementer/markedsdage/auktioner, som Bo er inde på. Her kan man være virkelig heldig (kan huske sidste år til AkvaDag i Viborg hvor en pose Corydoras pygmæus-unger gik for næsten mere end de ville koste som voksne fisk...desværre var jeg ikke sælgeren).
Ellers kan man, som Bo også er inde på, bruge dem som foder (hvilket jeg ikke kan se nogen grund til at have skrupler med).
Mvh.
Kim Mathiasen
PeterR — 16. januar 2006, 13:33
MVH
helene — 16. januar 2006, 15:31
Og som nævnt, ja, - foreninger, åbent hus er gode muligheder. Jeg kom da lige af med 12 stk. apistogramma unger forleden. Nu har jeg så kun 30 tilbage ;-) .. det kan så også blive et problem, men nu må jeg se om ikke jeg kan komme af med dem også hen af vejen ...
Mvh.
helene
kim m — 16. januar 2006, 15:50
>helene ..."tricket" er rigtigt nok at levere sunde fisk. Når jeg har leveret fisk, plejer jeg at ringe til butikken efter en uge-14 dage og høre om de er tilfredse. Indtil videre er de :-) for der er cirka nul dødsfald blandt de fisk jeg har leveret. Der bliver dog også sorteret hårdt og kontant og måske skiftet vand med noget der er lidt for koldt ind i mellem. Altsammen med til at sortere de "svage" fra.
Mvh.
Kim Mathiasen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.