Syg Malawicichlide

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MB — 7. februar 2006, 22:45

Jeg har en syg Malawiichlide. Kan ikke lige huske navnet, men lysblå krop med svagt gule finner og vel omkring 12 cm lang.

Den blev mere og mere stille, og prøvede at gemme sig i akvariet på 325 ltr, hvor der bor 10 andre malawier. De andre begyndte at nappe i staklen, og det kunne vi selvfølgelig ikke bære at se på. Vi var i tvivl om, om vi skulle lade den være og se tiden an, aflive den eller.....? Det blev sådan noget som eller.....! Jeg satte den i at lille akvarium for sig selv med vand fra det store akvarium, gav den noget salt og ekstra varme. Den lå det første døgn på bunden men oprejst. Den har en del bidsår, og det så grimt ud.

Imorges skiftede jeg så 1/3 vand og blandede ekstra salt, som jeg tilsatte vandet. Sårene er i løbet af dagen blevet væsentligt pænere, og den svømmer nu livligt omkring og har gjort det siden ved 10-tiden i formiddags :-) Den har ligesom en lille luftagtig boble på ca 1 mm på det ene øje.

Kan nogen mon sige noget om, hvad det stakkels kræ mon kan fejle? Og prognosen?

Den er stadig fin i farven, og vi håber jo, den kommer sig.

Vi har faktisk undgået slåskampe i malawiakvariet, men det her ligner noget alligevl noget territorialkamp :-(

Kommer fisken sig, kan vi så sætte den i samme akvarie igen? Eller skal den i et andet?

Jeg er ikke så vild med de malawier, men det er min mand. De er nogle arvefisk, og jeg bryder mig egentligt ikke om typen, fordi jeg synes, de er for store til at have det ordentligt i akvarier, der ikke er meget store ( større end vi har pldas til ). Jeg kan ikke lide, at nogle bare mener, man skal overfylde et malawiakvarie for at ophæve territorierne. Det er stik imod mine tanker om dyrevelfærd.

Hvad skal vi mon helst gøre?







Hilsen
MB

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.