Tørre læber?...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Lois — 12. februar 2006, 19:48
Jeg har fire regnbuefisk, der kunne se ud til at ha en smule flossede læber... måske lidt skimlet (?) Jeg har købt fiskene for ca. 6 uger siden. Meget hurtig så jeg, at der var en fisk eller to der så ud som beskrevet. Idag ser de alle fire sådan ud. Den ene kun overlæben. Den anden kun underlæben... igen en anden overlæben venstre side.
Det er ikke ekstremt! Man skal nærmest sidde med snuden mod glasset for at se det... men det undre mig at det ikke heler?? Ingen andre fisk ser ud som beskrevet. Fiskene har været 'forkølet' og er blevet behandlet med eSHa200 og EXIT, hvilket heller ingen forskel gjorde på læberne.
Nogen der har en ide til hvad det kan være? Er det noget jeg skal være bekymret for, eller blot gi' det mere tid?
PS. Fiskene spiser fint.
Vh.
Lola
Catplat — 13. februar 2006, 18:17
Venligst
catplat
Brain — 14. februar 2006, 16:54
Jeg ved ikke hvordan regnbuefisk har det med salt, men hvis de kan tåle det ville jeg komme en lille smule salt i vandet, for at forebygge - når de nu allesammen har det.
Mvh.
Laura
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.