Bedste medicin mod pletter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

elfie — 18. februar 2006, 07:23

Hej. Mine Chokoladeguramier har fået hvide pletter. Og det var kun ventet, men jeg syntes ikke medicinen er ok. Har nogen af jer erfaringer med pletmedicin. Hvad er det bedste. Jeg bruger costapur fra sera.
De bedste hilsner
elfie

gibson — 18. februar 2006, 07:34

Jeg bruger faunamor. Det tager det hver gang hvis man sætter ind hurtigt :-)

http://cichlidecentret.biz//product.asp?product=216&sub=0&page=1

Jeg har det altid på lager

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

elfie — 18. februar 2006, 07:41

ok. tak. Men det er jo ikke smart at skifte midt i det hele. Hvad gør jeg så. De har jo heller ikke godt af det i længden. Jeg har iøvrigt hentet præmien.
De bedste hilsner
elfie

gibson — 18. februar 2006, 07:43

Jeg har desværre ikke anden erfaring end at jeg starter en behandling, afslutter den og så er fiskene kurreret :-S

Nogle snakker om at sætte temperaturen op og 30 grader.

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

elfie — 18. februar 2006, 08:02

hmm. ok tak
De bedste hilsner
elfie

malle — 18. februar 2006, 08:49

hej elfie. jeg har brugt costapur for et stykke tid siden og det virkede fint. jeg håber at dine fisk også får det bedre... hvorfor det ikke rigtig virker hos dig ved jeg ikke men da jeg brugte det kunne jeg ikke rigtig se at pletterne forsvandt men efter at jeg behandlede sidste dag forsvandt de lidt efter lidt og de blev alle raske. ved ikke om det er det du også har oplevet (altså at pletterne ikke er gået væk)?

De bedste hilsner
malle

Ziij1n — 18. februar 2006, 09:38

Costapur er lige så godt som faunamor vil jeg næsten påstå 🙂
hvis det ikke hjælpe kan du trappe lidt op.

Hilsen
Rasmus Hurup Hansen

Jacan — 18. februar 2006, 10:10

"Hvide pletter"?
Hvide pletter kan være mange ting, så foretag en diagnose
http://www.jbl.de/index_uk.html
[Aquarium]
[Medications]
[Disease]

Om det ene præparat er lige så godt som det andet afhænger vel helt om hvad fisken fejler, eller om behandlingen er foretaget korrekt?

Hvis det er muligt så tag et billed af fiskene

Mvh.
Jacan

Hanxa — 18. februar 2006, 10:14

Ved fiskefræber har jeg med succes brugt bens premium multi (tror jeg det hedder) noget medicin mod en masse forskellige sygdomme.... har altid været fri for sygdom i løbet af et par dage uden dødsfald. Men husk hurtig hjælp

immortalis — 18. februar 2006, 11:40

Punktol....hurtigt og effektivt (pletterne væk i løbet af 2-3 dage) - og relativt uskadeligt for fisk og planter...
Har brugt det 3-4 gange med stort held og succes - eneste fatalitet var 2 små pragtsmerlinger som omkom, primært p ågrund af overdosering (ups)...

Venligst
Søren Peder Lysgaard

immortalis — 18. februar 2006, 11:41

Øhmmm....en ting slog mig lige....hvorfor var det ventet at dine guramier ville få pletter???

Venligst
Søren Peder Lysgaard

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.