aqua line prestige lampe ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

hørve — 26. februar 2006, 08:33

er der nogen som kender den helt nye lampe fra aqua line (prestige) ? 5 cm høj . jeg talte med en forhandler om t5/t8 han sage at der ikke var nogen fordel ved t5, det er ellers ikke det jeg har hørt, er der nogen mening om det.

Med venlig hilsen
hørve

Discu(s)fil — 26. februar 2006, 08:44

Hvem har dog påstået det?!?
Klart nok er der fordel ved T5! Mere lys for mindre watt er bare en af tingene. En anden er at T5 fås som dæmpbar, hvilket kan styres relativt billigt, så du kan få en kunstig dag med bløde op og nedgange i lyset.
Så ingen fordel ved T5?? Hmmmmmmm siger jeg bare.

Mvh.
Claus

KimJ — 26. februar 2006, 08:50

Man får mere lys fra et T5 rør, end et T8 rør af en given længde. T5 har desuden den fordel at det kører uden glimtænder, og kan dæmpes, hvis Man ønsker det.
I praksis er der dog ikke den store forskel.
Hvis Du er interesseret i Tekniknørdernes holdning til T5 vs. T8/Aqualine vs. Effectline, kan Du finde masser af debatter på cichlids.dk, hvor det har været debatteret i det uendelige.
Du kan også spare Dig selv for en masse bekymringer, og vælge den lampe Du synes er pænest, da det i virkeligheden ikke har den store betydning :-).
Mvh. Kim
Mvh. Kim

Monza24v — 26. februar 2006, 08:51

T5 skulle give mere lys og bruge mindre strøm, det er da en stor fordel.

Med venlig hilsen
Morten Hansen



Morten Lyngsaa — 26. februar 2006, 08:58

Det er rigtigt nok at T5 giver mere lys på en given længde, men det er fordi at rørene har en højere wat-styrke, og derved bruger de da også mere strøm end samme længde rør i T8.
Mvh.
Morten Lyngsaa

Anti-Pjerrot — 26. februar 2006, 09:03

#5 - nej! Den elektroniske T5 HF-Forkobling har en meget højere nytteeffekt end T8, samt den mindre varme forlænger både rørets levetid betydeligt og forkoblingens levetid til det dobbelte, pr 10°C mindre varme.

Mvh.
Anti-Pjerrot

Anti-Pjerrot — 26. februar 2006, 09:09

Med de nyeste T5 forkoblinger er udbyttet 188% mere lys, for samme forbrug, så det er ikke rigtigt at T5 systemer bruger mere strøm end T8 - Tværtimod.

Mvh.
Anti-Pjerrot

Sjollok — 26. februar 2006, 09:09

T8 med hf forkobling er en ganske god løsning og kører faktisk en del koldere end en tilsvarende T5 lampe.

Fordele ved T5 dæmpbar mod T8 dæmpbar:
Flere watt i forhold til længde

Ulemper:
Pris
Varmer noget mere da et T5 fungerer optimalt ved 35 grader

Fælles fordele:
dæmpbar
minus glimtænder
flimmerfrit lys
Stømbesparende (set i forhold til drosselspoler)

Hilsen
Dan

Jacan — 26. februar 2006, 09:17

Den diskussion har været oppe at vende så mange gange!

HF-forkoblinger findes både til T8 og T5 så ingen forskel der

Den helt store fordel ved T5 er at den optimale drifts-temperatur er 35°C fremfor T8 25°C. Problemet er at temperaturen er temmelig høj i armaturet.

HF-spolen forlænger rørets levetid og giver bedre lys, ulempen er at HF-spolen er placeret i armaturet og er med til at øge temperaturen.

Jernkernespolen holder "evigt" hvilket HF-spolen ikke gør!, og det at jernkernespolen ikke nødvendigvis skal placeres i armaturet er en stor fordel.

Der er forskel på T5/T8 men jeg er tilbøjelig til at give din forhandler ret hørve.
Den med 50% mere lys er skudt helt ved siden af

Mvh.
Jacan

Morten Lyngsaa — 26. februar 2006, 09:19

#7 Ihenhold til det som Dan skriver i #8 Flere watt i forhold til længde så er der også større strømforbrug på rørene!

Mvh.
Morten Lyngsaa

Celia — 26. februar 2006, 09:22

Altså min mand siger... ;-) (min mand er el-installatør) - det samme som #9 - altså ikke den helt store forskel som det blev lagt ud til i starten.

Jeg bruger T5 dæmpbart herhjemme da det passer til mine behov (jeg vil gerne kunne dæmpe belysningen) - men i de to akvarier hvor jeg har T5 dæmpbar har jeg heller ingen planter. - det er jo ikke smart at have et hollansk akvarie med 129 planter og meget svagt lys.

Hilsen
Cecillia

Sjollok — 26. februar 2006, 09:23

#9 korrekt
Hvis man i øvrigt sammenligner et tilfældigt T5 rør med et tilsvarende T8 på samme watt opgivelse(næsten) vil man se at lysudbyttet er stort set identisk.

Hilsen
Dan

Sjollok — 26. februar 2006, 09:27

#11 Nu ved jeg ikke om du har akvastabil men de laver faktisk også en T8 dæmpbar til en beskeden merpris

Hilsen
Dan

Discu(s)fil — 26. februar 2006, 09:27

#9 I stand corrected :-)

Var ikke helt up-to-date mht. dæmpbar T8.

Mvh.
Claus

Anti-Pjerrot — 26. februar 2006, 09:35

#9 - der er da ingen grund til at placere HF-Forkoblingen i armaturet - Det ville da være dumt.
Besparelsen ligger udelukkende i nytteeffekten i HF-forkoblingen.
Der er et kæmpe tab i den alm. T8-ballast med glimptænder, da nytteeffekten er utrolig dårlig i forhold til T5's elektroniske. Den elektroninske ballast udvikler ikke varme som T8-spolen, og kan placeres 2 meter fra lyskilden, (Hotwire-reglen max 2m ledning mellem forkobling og lyskilde). Herved forlænges HF-forkoblingen.

Der er absolut ingen fordele ved T8 - Ingen!

Mvh.
Anti-Pjerrot

Anti-Pjerrot — 26. februar 2006, 09:36

s levetid

Mvh.
Anti-Pjerrot

Sjollok — 26. februar 2006, 09:39

#15 Du sammenligneder æbler og bananer

T5 og T8 angiver hhv. 15 og 26mm rør og ikke noget om hvilken forkobling der er valgt.

Hilsen
Dan

hørve — 26. februar 2006, 09:40

det han sage var den mængde wat du bruger mere på t5 svarrer ikke til den mængde lys du får.
er der ellers nogen der har noget om lampen?.

Med venlig hilsen
hørve

Anti-Pjerrot — 26. februar 2006, 09:45

#17 - men du kan 100% elektroniske forkoblinger til T5, og det er heri forskellen ligger. Ingen jernspoler, kun halvleder-kredsløb, derfor bedre nytteefekt. Du kan ikke have en 100% elektronisk forkobling til T8, der har samme nytteeffekt end dem til T5. Samt du skal ikke bruge glimtændere...

Mvh.
Anti-Pjerrot

Anti-Pjerrot — 26. februar 2006, 09:48

#17 T5 er heller ikke 15mm

Mvh.
Anti-Pjerrot

Anti-Pjerrot — 26. februar 2006, 09:51

Bare lige for at understrege at jeg KUN snakker om effektiviteten for forkoblingen, læs her:

http://www.nesa.dk/erhverv/erh_kundeservice/belysning/forkobling.htm

Mvh.
Anti-Pjerrot

Sjollok — 26. februar 2006, 09:54

#19 Jamen pointen er jo at du kan få 100% elektroniske forkoblinger til T8 nu og de er altså uden glimtændere.
#20 sorry 16mm

Hilsen
Dan

Anti-Pjerrot — 26. februar 2006, 10:03

Ja men selv med 100% elektroniske forkoblinger til T8 er T5 stadig 15-20% mere effektive

http://www.osram.com/pdf/ecg_spot/pdf/1996_01.pdf

Mvh.
Anti-Pjerrot

Discu(s)fil — 26. februar 2006, 10:05

Sorry Hørve! Dit spørgsmål om Prestige lampen druknede vist i tekniksludder :-)
Jeg har ikke selv set den fysiske lampe, men skal ned på CC i dag, så der vil jeg kigge på den.

Mvh.
Claus

Celia — 26. februar 2006, 10:09

Søg på "aqualine prestige" her i forummet, så kommer der nok en masse indlæg frem - det har været diskuterret mange mange gange ;-)

Hilsen
Cecillia

Anti-Pjerrot — 26. februar 2006, 10:23

Jeg syntes alle roder fordele og ulemper sammen.

T5 opererer bedst ved 35°C - passer godt med hvad temperaturen er over vandet i akvariet. Så det er jo fint.
Den elektroniske forkobling (til både T8 og T5) kan sættes 2 meter fra akvariet, og medfører længere levetid. Den udvikler ingen varme dér, da den ikke er med jernspoler. Og den er strømbesparende.
Levetiden er stadig langt over den besparelse der er med når man køber en elektronisk forkobling.
T5 fylder mindre.
T5 har flere lumen/Watt.

Jeg kan ikke se hvorfor man vil anbefale T8 - især når de tager så helvedes meget plads.

Mvh.
Anti-Pjerrot

Anti-Pjerrot — 26. februar 2006, 10:29

Ang. prestige lampen, så er der til forskel fra effectlight-lamperne, plads til mange flere rør. IMO det bedste agument for at købe en.

Mvh.
Anti-Pjerrot

Dondata — 26. februar 2006, 11:48

Med min viden om emnet, må jeg udmelde at jeg klart giver #26 ret.

T5 giver ganske enkelt bedre lys og er sammetidig billigere i drift.
Jeg mener også at man kan se noge diagrammer der taler helt for sig selv i EffectLight brochurene.

Mvh.
Dondata

Fer — 26. februar 2006, 12:18

Hej især til anti P ,o)

Hvis du ikke har tænkt dig et planete akvarie er T8 klart billigts, med HF forkobling. Ja du får mere lys ud af T5, men de bruger også flere watt. Hvad er det for noget sludder med du ikke kan have en 100% HF forkobling til T8, har da en liggende lige her på bordet?

Jeg vil konkludere at T5 er fint, især ved et stort lys ønske. Men til normale folk er T8 lige så fint, med HF forkobling. Derudover er der større udvalg i T8 rør og langt mere tilgængeligt!

Jeg har selv T8 og T5 rør. Du siger godt nok at T5 er meget mindre, det er rørret også, men det effektline armatur det sidder i, kunne der lige så godt havde været sat et T8 rør.

Med venlig hilsen
Fer

Anti-Pjerrot — 26. februar 2006, 14:32

#Fer - Jeg skriver ikke at man ikke kan have en 100% elektronisk forkobling til T8, de er blot mindre effektive end dem til T5.

Og mit argument for at vælge en prestige lampe, er jo netop at effectlight-lamperne ikke udnytter pladsen, og derved ikke opnår noget på designet, som jo et T5's største fordel.
Du kan i et 250L have 6 lamper - modsat effectlights 3...

Da tråden handler om Prestige-lamper så er det da det der skal fremhæves!

(Ville så hellere bygge selv: 6 x 39W rør 630kr, 3 x HF-forkoblinger 900kr, 6 x reflectorer 770kr, 12 x fatning 120kr. = 2420 incl rør)


Mvh.
Anti-Pjerrot

hørve — 26. februar 2006, 17:41

det ser smart ud at lampen kan vippe op, så kan man komme til med lys det er ellers et problem . det er den jeg skal have
Med venlig hilsen
hørve

Monza24v — 26. februar 2006, 18:09

Hvor stort er akvariet du skal bruge lampen til?

Med venlig hilsen
Morten Hansen

hørve — 26. februar 2006, 21:01

et nyt 325l aqua line

Med venlig hilsen
hørve

hørve — 26. februar 2006, 21:02

et nyt 325l aqua line

Med venlig hilsen
hørve

Monza24v — 26. februar 2006, 21:10

Det er bare fordi, mit åbner ikke mere end 30-35 cm når det står på "støttebenet", men så må det jo bare op og stå af væggen.

Med venlig hilsen
Morten Hansen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.