Størrelse pumpe

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Christine — 27. februar 2006, 10:24

Hvor stor en pumpe skal man have for at trække et 530 liters akvarie, når man tager i betragtning, at det ikke skal være til cichlider, der jo godt kan lidt strøm ??? Hvad er minimum ???

De bedste hilsner
Christine

Miwes — 27. februar 2006, 10:42

Hej Christine

Du er nødt til at dele det lidt op, så der er tale om et filter for rensning af vandet og så en pumpe der er til cirkulation. En spandpumpe bidrager naturligvis også til vandcirkulation, men dens primære opgave er at nedbyde affaldsstoffer.

Cirkulationspumpen kan fint monteres som en ekstra pumpe, kun til vandbevægelsen, og her afhænger det af hvilke fisk du vil holde. Hvis det er fisk der kommer fra områder med stærk strøm, så kan cirkulationen ofte ikke blive kraftig nok, men er det fisk fra en flod med stille strømmende vand, så er det ofte nok med spandpumpen.

Jeg vil anbefale en ekstra pumpe der tager sig af den kraftige vandcirkulation, og dette POWERHEAD som det kaldes, skal ikke være påvirket af et filtermateriale, men blot skal der være en form for gitter, eller kurv, som sørger for at fisk ikke bliver suget op i rotoren.

Hvis du kigger på Saltvandsakvarier, så er de ofte udstyret med op til flere cirkulationspumper, for at opnå en kraftig vandbevægelse, og her er der pumpeydelser op til 10 gange akvariets literindhold i timen, og det skulle ikke undre mig at der var endnu kraftigere cirkulation, hos enkelte akvarister.

Så først er du nødt til at kigge på hvilke fisk du vil holde og deres leveområde, så kan du dimensionerer efter dette.

Nu har jeg ikke købt cirkulationspumper i et stykke tid, så jeg ved ikke hvad der er af nye pumper, men ellers har jeg da haft gode erfaringer med mærket Aquaclear og ikke mindst Tunze-pumper, men de er lidt dyre.

Mvh. Miwes

Christine — 27. februar 2006, 11:14

Der skal sådan set ikke være den store cirkulation i vandet, da jeg primært holder tetrafisk. Jeg har et 160 l, men skal på et tidspunkt have et større akvarie, og disse fisk skal flyttes over i det store. Så den pumpe, jeg skal bruge, skal primært være til at rense vandet. Jeg har en Eheim på 700 l/t til mit 160 l og det giver så meget cirkulation i vandet, at jeg vender udløbet ind mod ruden. Ham jeg købte akvariet af havde haft Malawi, og havde derfor haft brug for meget strøm i vandet. Så det jeg er ude efter er, hvor stor spandpumpe skal jeg bruge for at rense vandet i et 530 liters. Jeg regner dog med, at jeg køber brugt, og der følger som ofte en pumpe med, men i det tilfælde, hvor jeg skal købe en ny pumpe kunne det være rart at vide lidt om dimensionerne.

De bedste hilsner
Christine

Miwes — 27. februar 2006, 11:24

OKI ;-)

Så ville jeg nu nok købe Eheim eller Fluval
Umiddelbart vil jeg anbefale 1 eller 2 stk. EHEIM 2028 alt efter hvor meget du vil ofre på sagen, og hvor mange fisk du vil holde.

Du kunne også kigge lidt på Fluwal's nye store pumpe, den ligger ikke i den dyre ende (efter min mening).

http://www.tropefisk.dk/shop/default.asp?ProductID=206490

Men hvis du kan finde et brugt 530 liters er der ofte pumpe med, så skulle det jo ikke være noget problem, men du skal op i de størrelser af pumper jeg nævner.

Hilsen Miwes

Christine — 27. februar 2006, 11:35

Det er ellers en lækker pumpe og prisen er rimelig, men jeg synes bare, den virker stor til et 530 l. Den kan trække et akvarie på op til 1500 l. Men nu har jeg jo ikke så meget erfaring med så store akvarier, men glæder mig til at få det. Vores A. Viejita unger skal lige vokse til, og så skal finanserne også lige på plads, så skal der findes akvarie. Jeg takker i hvert fald for svaret. Jeg vil tage rundt og kigge. Det er så hyggeligt.

De bedste hilsner
Christine

Steffen Kbh — 27. februar 2006, 11:38

Jeg ville vælge en af de store spandpumper med en 12L spand, enten en Ehaim eller en af de andre store modeller, foreksempel Fluwal som nævnt ovenfor.
Drop indvendige pumper, de er simpelthend ikke effektive nok til den størelse akvarie.

Vh.
Steffen Kbh

ulni — 27. februar 2006, 11:42

hej christine..
til dit brug burde en eheim 2028 være stor nok.

http://www.akvarieforretningen.dk//product.asp?product=746&sub=0&page=1


mvh ulrik

ulni — 27. februar 2006, 11:44

eventuelt også den mere prisbillige eheim 2217.

http://www.akvarieforretningen.dk//product.asp?product=758&sub=0&page=1

mvh ulrik

Christine — 27. februar 2006, 11:49

Jeg kan se, at der er mange muligheder, så jeg må jo kigge mig for. Men det er dejligt, at få lidt råd fra andre. Der er jo ikke noget ved at købe en for lille pumpe, når det skal være.

De bedste hilsner
Christine

Steffen Kbh — 27. februar 2006, 12:12

Selvom jeg i de magre år, selv kørte med en eheim 2217 på mit 530L, må jeg indrømme at jeg er glad for at have en større pumpe nu. Efter min mening er 2217 for lile til 530L.

Vh.
Steffen Kbh

Christine — 27. februar 2006, 12:47

# 10, så er det da lidt misvisende, for ikke at sige meget, det producenterne skriver, kan jeg forstå. Det er egentligt lidt frækt, idet man jo så nemt kan komme til at lave fejlkøb.
#11, du har nok ret i, at 2217 er lige lille nok. Jeg hælder nok mest til Eheim 2028, men hvis jeg køber brugt, hvilket jeg jo nok gør ( langt billigere ) er der jo nok en pumpe med, men nu ved jeg da i hvert fald, hvad jeg skal kigge efter. Man kunne jo også få brug for en ny.

De bedste hilsner
Christine

XXXX — 27. februar 2006, 17:54

jeg ville nuppe denne her
http://cichlidecentret.biz//product.asp?product=10305&sub=0&page=1

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

Christine — 28. februar 2006, 12:07

Den er da fundet til pengene. Den vil jeg have i tankerne, når den tid kommer. Snart forhåbentlig.

De bedste hilsner
Christine

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.