Alger på mit sand.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Thomas-sa — 27. februar 2006, 19:07

Hej

Jeg har fornygeligt startet mit 325 liters akvarie op det spiller max. Dog har jeg et par ting som irretere mig utrolig meget. Jeg får efter kun 1 dage alger på sandet? Jeg har intet direkte sol lys. Men efter som det er helt fint sand er det noget jeg lægger ret meget mærke til. Hvad løsningen?
Har kiggede lidt og fundet frem til uv-lys måske er løsningen?

Mvh

neonfisken — 27. februar 2006, 19:11

jeg ville lade det vær når der kommer fisk i vil mallerne elske det

Hilsen
mikkel markussen

Lihn — 27. februar 2006, 19:19

Mine Siamesisk algeædere er lige kommet i mit også ny startede 110 liters, hvor der var kommet en masse brunalger på planterne. Det er næsten væk det hele.. Jeg er faktisk lidt overrasket over det gik så hurtigt, da jeg fik dem i lørdag, men jeg tør ikke sige om de er gode på bunden. (Det har jeg aldrig haft problemer med).

Mvh.
Jacob Lihn

Thomas-sa — 27. februar 2006, 22:15

Der er malleri. 10 pragtsmerlinger og 2 alm maller. Og de gør ikke rigtigt noget ved det.

Mike — 27. februar 2006, 23:15

pragtsmerlinger er ikke maller

Venligst
Mike Hermansen

Catplat — 28. februar 2006, 17:56

Hvis algerne er brunlige, er det helt normalt i nystartede akvarier og forsvinder efterhånden af sig selv... Hvis de er grønne er der nok for meget næring i vandet og tegn på at du skal skifte vand oftere.

Venligst
catplat

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.