killi æg billeder

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

neonfisken — 4. marts 2006, 14:26

kan det være killi æg ?

Hilsen
mikkel



Nadiaaaa — 4. marts 2006, 15:19

Hvis det er så send lige et par stykker til mig 😉

neonfisken — 4. marts 2006, 15:36

hii det kan godt være jeg kan sende nogen men det er jo vinter så det er lidt svært men pak det ind i noget varme noget så kan det godt være.
men jeg ved jo ikke om det er killi æg men det kan være at janne ved det da hun har ansvaret for killi artsbeskrivelser på AS

Hilsen
mikkel

Nadiaaaa — 4. marts 2006, 15:38

Har du kun killier i det akvarie hvor billedet er fra?
Jeg har lige været hos dyrehandleren for at spørge om han ville bestille killi fisk hjem, og han ville lige finde ud af om han kunne skaffe Aphyosemion australe, den synes jeg er flot 😀

Janne — 4. marts 2006, 17:49

Det ligner snarere sporer, som Javabregnen de sidder på, bruger til at formere sig med. Desværre....

Mvh.
Janne

Minarelli — 4. marts 2006, 23:07

Jeps, det er sporehuse fra Javabregne.
Mvh.
Minarelli

Kurt Sørensen — 5. marts 2006, 00:57

hej Mikkel
det er med garanti ikke killi æg ,hvis du får æg af dine killier kan du nemt se det ,de er fra starten glasklare og efter et stykke tid kan du se ungerne i ægget først øjne så efterhånden resten af fiskenægget bliver også mere mørk næsten sort eller mørkebrun. prøver om jeg kan finde nogle billeder af udviklingen steb by steb

Med venlig hilsen
Kurt Sørensen

neonfisken — 5. marts 2006, 09:17

ok ja killi æg kommer der ikke for begger killier er døde hvorfor ved ingen men jeg er ikke gået væk fra killi jeg viol bare ikke holde dem i mit 125 l. men hellere hvis jeg får fat i et 70 l. så det kan blive et rigtigt killi akvarie.

Hilsen
mikkel

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.