Opdræt af killi'er??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Fiskelist — 10. marts 2006, 14:06

Hej..

Min ven og jeg snakker om at lave opdræt af killi'er..

Vi vil gøre det således, at vi har akvarie:

A: 12 l, 1 Han

B: 12 l, 2 Hun

C: 12 l, Hunnerne bliver flyttet herover efter parring

D: 250 l, med afspæring. 50 l til de mindste, de andre går bare sammen..

Men hvilke killi'er er optimale i ovenstående? Vi har haft øje på rødstribet killi, men hvilke andre muligheder er der?

Hvordan bør indretning af akvarierne være?

Hvis nogle af jer der ude har haft erfaring med dem, må i gerne komme med gode råd..

Hilsen
Fiskelist

PI — 10. marts 2006, 15:09

Normalt giver man killier enten legemopper, kasser med spagnum eller sten med riller som de lægger deres æg i/på og som man så skifter med jævne mellemrum. Det er ikke almindeligt at fjerne hunnerne fra hannerne, men at man lader dem gå sammen hele tiden og så bare fjerner æggene og klægger dem i et andet akvarium.
Hele killiopdrættet er en sag helt for sig selv som er lidt anderledes end opdræt af så mange andre fisk. Det er beskrevet på en masse forskellige hjemmesider. www.fishbreeding.dk er en af dem hvor der er en del detaljererede beskrivelser.

PI

Fiskelist — 10. marts 2006, 19:29

Ja okay.. tak for svarret.. Er der nogle derude, som har erfaringer med killier, og som vil dele dem med mig?

Hilsen
Fiskelist

pma — 10. marts 2006, 19:48

Prøv evt. http://sks.killi.dk/intro_fr_s.html.

Mvh.
pma

Fiskelist — 11. marts 2006, 12:12

#2 hmm.. jeg har nu ellers hørt, at det er bedst at fjerne hunnerne fra hannen, da den godt kan være agressiv. Er dette bare et rygte eller er der noget om det..? Hvilken størrelse akvariee skal man have, hvis man skal have dem til at gå sammen?

Hilsen
Fiskelist

elisabethen — 11. marts 2006, 12:18

Det kommer vist lidt an på arten.. Mine Aphyosemion er ikke så hårde ved hunnerne. Jeg holder en trio i 12 L. Hvis jeg ville opdrætte dem effektivt, ville jeg efter 2-3 uger flytte alle tre voksne fisk over i et andet 12 liters, og lade deres gamle akvarium stå uforstyrret. Så ville de myldre frem med unger på kort til.
Ungerne er meget små, og lever i den første tid af de infusorier og andet småt "snask", som findes i sphagnum, javamos osv..
Hvis man nu havde nogle voksne fisk, som man kunne rokere rundt mellem 2-3 små akvarier, kunne man nok få en del unger fodret op... Når ungerne var 1 cm eller sådan, kunne man så sætte dem over i et større akvarium.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Fiskelist — 11. marts 2006, 12:22

Okay.. det er Aphyosemion striatum - Rødstribet Killi du har?? Hvilke planter har du til dem? Har du evt. et billede, som jeg må se? (af akvariet, med indretning og sådan)

Hilsen
Fiskelist

elisabethen — 11. marts 2006, 12:25

Lige præcis.

Det har jeg så desværre ikke. Akvariet et gammelt 12 liters, som står i min vindueskarm. Intet filter, varmelegeme eller lampe. Bare sphagnum i bunden og lidt hornblad i toppen. Og så vand, selvfølgelig.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Fiskelist — 11. marts 2006, 12:53

Okay.. hvad gør du med ynglet? Ladder du det bare ggå med de voksne? Jeg har læst lange forklaringer, om hvordan ynglet skal i en skål med kold vand osv...

Hilsen
Fiskelist

elisabethen — 11. marts 2006, 13:16

Jeg "gør" ikke rigtigt noget.. Er for lidt hjemme til at kunne fodre fiskebørn op i øjeblikket.
Altså, når fiskeforældrene havde lagt æg, flyttede jeg dem til et andet akvarium, og lod æggene ligge og blive klækket i sphagnummen... Og så lod jeg bare ungerne gå der. Hvis jeg ville have gjort mere ved det, havde jeg nok flyttet dem til at større akvarium, hvor de rigtigt kunne fodres op.

De skal ikke gå sammen med forældrene.. Så bliver de spist..

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.