Scalarer...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Michael Thrane — 12. marts 2006, 14:34

for ca. 1,5år siden købte jeg 3 scalarer men det er kun de to af dem der er vokset meget de har også dannet par nu er de ca 15cm høje og den sidste er kun ca 8cm høj
jeg har undret mig meget over hvorfor den sidste ikke også er blevet stor lige som de andre
så hvordan han det være at den ikke bliver stor lige som de andre??
for ca 9 måneder siden købte jeg en 4. scalare og håbede så på at få to par men det gjorde jeg ikke

Brain — 12. marts 2006, 14:37

Jeg ved ikke om dette også gælder for scalare, men discus kan godt være slemme til at undertrykke nogle i flokken, så de ikke får mad nok, og går i stå med at vokse. Hvis man fjerner de små "gnallinger" så går det bare ud over de næste i flokken. Det er dog kun mens de er i voksealderen.

Mvh.
Laura

Michael Thrane — 12. marts 2006, 14:41

de minder jo også lidt om hinanden og er begge en cichlide
tak...:O)

k19r — 12. marts 2006, 15:12

faktisk kan et skalar par undertrykker/moppe andre skalar så meget at de dør. Så hvis er glad for den sidste bør den flyttes til andet akvarie.


Mvh Kenni

Michael Thrane — 12. marts 2006, 15:17

er meget glad for den men har ikk mulighed for at flytte den..

Brian C — 12. marts 2006, 15:32

nu kan jeg ikke lige se hvor stort dit akv. er, men hvis du har plads ville jeg, hvis jeg var dig købe en 3-4 scalarer mere, og sætte dem i, ellers ville jeg fange den enlige og se om ikke jeg kunne lokke min lokale dyrehandler til at købe/overtage den

Mvh.
Brian C

thomas.b — 12. marts 2006, 15:43

nej det er ikke altid så nemt med scalarer. har da selv opsaveret deres adfær over ca 2 år nu..

Startede med 8 stk fik så sygdom så alle -2 døede...havde så en han og en hun tilbage heldigt nok. hunnen døde s så var der kun 1 tilbage. Han var i mellem tiden blevet meget stor. Fik så fat i en som jeg syntes passede i størelsen. Men da jeg kom hjem med den så var der kamp den nye var noget mindre end den gammle. Heldigvis for den nye så var det et fighter så efter ca 3 uger fik den fred. Og jeg var så heldig igen at den nye var en hun. så nu har de dannet par og er begyndt at lægge æg.


Har en akvarie mere ved siden af der er også et par i. dem ville jeg gerne har over i det andet akvarie men tør ikke.
tror ikke de har en chance imod det første par. det er et 350 l akvarie. Efter min mening så er det kun stort nok til 1 par.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.