Kønsfordeling af guppy-yngel

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MagnusW — 12. marts 2006, 22:17

Hej, har et lidt underligt spørgsmål:
Har et efterhånden 5-6 uger gammelt kuld guppy-unger, der er vel omkring 20 stk.
De er ca. ligeligt fordelt mellem grå og gule kroppe. Enkelte af de grå er efterhånden begyndt at få lidt mørke farver.
Det underlige er bare, at ud fra deres gonopodium'er at dømme, er der udelukkende hunner, er det ikke meget mærkeligt? Nogen der kan forklare dette?

Mvh.
Magnus Woxholtt

helene — 12. marts 2006, 22:51

hvis de er fem seks uger gamle, så burde du kunne se forskel på kønnene, og hvis de alle sammen er ens, og ligner hunner, så er det jo nok det :-)
Det kan vist have lidt at gøre med temperaturen i akvariet om der er en overvægt af det ene eller det andet køn, synes dog sjældent det bliver så udpræget at alle er samme køn ... så vidt jeg ved er det jo lavere temp. jo flere bliver hunner ..
Lige så sandsynligt er det nok at det er tilfældigt, -
Eller at det alligevel er svært at skelne ?? Iøvrigt har hunner vel ikke gonopodiummer ... øh ... ??
Hannerne kendetegnes også ved at de begynder at få flere farver, i finner, hale og på kroppen ...
Alle guppy unger ligner hunner i noget tid, indtil hannerne udvikler gonopodium, mens hunnerne ikke udvikler dette, men kan kendes på at de har en mørk plet bagest på kroppen, ved gattet. Jeg kan ikke lige huske hvornår man begynder at kunne se forskel, men det burde være ihvertfald omkring 5-6 uger


Mvh.
helene

MagnusW — 12. marts 2006, 22:56

Nej, hunnerne får netop ikke et gonopodium, det er det der undrer mig! mit sidste "kuld" hvor 2 overlevede de andre fisk, var der en af hver. Og der mener jeg at jeg kunne se gonopodium begyndende allerede efter 3 ugers tid.
Men temperaturen er vel omkring 21 grader, men det står tæt på et vindue, så det kommer nok ned omkring 17-18 om natten.
Andre der kan bekræfte at det er temperaturafhængigt?

Mvh.
Magnus Woxholtt

helene — 12. marts 2006, 23:06

altså, jeg ved det har en betydning med dværgcichlider, - jeg er ikke helt sikker på at det har det med guppyer, og jeg tror bestemt ikke man kan bare sådan regne med at det gør andet end at det måske kan påvirke antallet af hvor mange af hvert køn.
Det kan jo også være at disse er lidt længere tid om at udvikle tydelig kønsforskel fordi det lyder som om de går rimelig koldt, - hvilket bla kan betyde at de vokser - udvikler sig - lidt langsommere, - (tror jeg) - ikke at det gør noget, men måske kan du blot ikke se forskellene endnu. Hvis de er begyndt at få mere farve, tror jeg sagtens det kan være hanner, selv om det endnu ikke er tydeligt

Mvh.
helene

MagnusW — 12. marts 2006, 23:26

Ja, den med dværgcichlider har jeg også hørt/læst et sted.
Og har lige dobbeltchecket - alle de grå unger har to mørke pletter ved haleroden.
Men synes nu ikke de har vosket langsomt, samme tempo som i mit andet akvarie der er 3-5 grader varmere og med en mere konstant temperatur.
Nu må vi se når de bliver gamle nok til at afgøre med 100% sikkerhed, for det her undrer mig godt nok!

Mvh.
Magnus Woxholtt

gibson — 13. marts 2006, 03:37

Kønsfordelingen hos guppy er ca. 50% af hver ved et normalt kuld.

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

thues — 13. marts 2006, 06:51

Det er et meget komplekst spørgsmål. Vandtemperaturen spiller en rolle - tendensen er flere hunner ved lave temperaturer og flere hanner ved højere, men det er netop en tendens. Mao: Det er ikke altid sådan.
Andre forhold er vandets hårdhed, PH-værdi, kvælstof-mængde, foderets protein-indhold - og det kan altsammen og i et samspil påvirke kønsfordelingen hos ungerne, og derfor bliver det meget kompliceret.

Kuld der udelukkende består af et køn kan optræde, men det er ikke almindeligt. Ofte ændrer det sig så igen lidt ved næste kuld - naturen vil oftest sørge for, at begge køn er repræsenteret. Det er jo i sidste ende en forudsætning for artens/stammens overlevelse..:-)

De bedste hilsner
Thue

Lois — 13. marts 2006, 09:19

Hmm... jeg har et kuld Glødelysplatyer der er fra den 3.1.06. Det er det første kuld jeg fik med dem, efter købet. Kuldet er på 36 fisk.... og "heldigvis" 36 HUNNER *Grrr* Irritere mig noget nær grænseløst over det 😉

Med venlig hilsen
Lola

helene — 13. marts 2006, 09:21

pas på der ikke er en enkelt han imellem ;-) ... det kunne give en gevaldig flok platyer i løbet af ret kort tid ...

Mvh.
helene

Brain — 13. marts 2006, 09:54

Jeg havde nogle platyer i en murerbalje udenfor i sommers. Der kom også et kuld unger, hvor der kun var hunner.
Det har jeg da undret mig en del over, men det kan da være at det er pga temperaturen. Der kan jo godt være ret koldt om natten udenfor om sommeren.

Mvh.
Laura

Lois — 13. marts 2006, 09:55

#9 Det ville da være skønt 😉 men pt. er der absolut ingen at finde 🙁((
Synes da godt nok det er en noget træls situation at stå i... hvem gider kun at købe platyhunner(?) :/ Havde egentlig ikke i sinde at sælge dem sammen med et gang gadekryds 😉
...Nu må vi se, efter påske kommer der nye akvarier også blir det endeligt afgjort hvad der skal beholdes... håber så der når at komme et par 'små brødre' indtil da 😉

Med venlig hilsen
Lola

thues — 13. marts 2006, 11:08

Med hensyn til kønsfordeling og temperatur, har Xiphophorus Genetic Stock Center i Texas lavet forsøg med opdræt ved forskellige temperaturer - som viser en klar tendens. Der kan godt være kuld, som har en helt anden kønsfordeling (for eksempel overvægt af hanner ved lav temperatur), men når mange kuld lægges sammen, viser det altså klar overvægt af hunner ved lave temperaturer (17 grader) og overvægt af hanner ved høje (25 grader). Xiphophorus er slægtsnavnet for platyer og sværddragere, hvor der i øvrigt er mange forskellige arter - her er der tale om X. maculatus (alm. platy) og X. helleri (alm. sværddrager). Samtidig er der dog også en lang række andre faktorer, der også spiller ind på kønsfordelingen (som nævnt i mit tidligere indlæg).

Det samme gælder ved guppyer - her er temperaturene dog lidt højere (for eksempel 20 som lav og 28 grader som høj). Det er der mig bekendt også dokumentation for.

Men igen: Det er KUN tendenser. Man kan sagtens have kuld, som ser helt anderledes ud (blandt andet fordi det altså ikke kun kan måles på et enkelt kuld).

I øvrigt er det da træls, hvis man pludselig mangler for eksempel hanner (har prøvet det)....og der er kun en ting at gøre ved det: Lade fiskene prøve igen..så længe der er mulighed for at få flere kuld, er der også mulighed for at få rettet lidt op på kønsfordelingen..:-)

I øvrigt behøves der jo ikke så mange hanner til at føre slægten videre - en enkelt kan sagtens klare for eksempel 36 hunner..;-)

De bedste hilsner
Thue

Lois — 13. marts 2006, 12:55

#12 Hmm... jeg var så heldig at finde mine Glødelys ved en dyrhandel i Tyskland, kan da ikke forstille mig at de har holdt fiskene ved 17grader?
Hvertfald så har de fået søskne, og der synes jeg langsomt at kunne skimte et par hanner... men er svært at sige med sikkerhed, da akvariet, pga. længerevarende ommøblering, står >>meget<< dårligt belyst.

Med venlig hilsen
Lola

thues — 13. marts 2006, 22:31

Det er jo netop en tendens - som du ikke nødvendigvis kan se kun på et enkelt kuld...det står vist også ret klart...:-)


De bedste hilsner
Thue

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.