Hvor meget mad `??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Rsh8200 — 15. marts 2006, 22:41

Hej

Hvor meget skal jeg fodre med ??? jeg kan ikke rigtigt finde ud af det..
Jeg har...

4 nøglehuls cichlider
11 guldbarber
2 grøn tiger barbe
11 zebra fisk
2 lille mundruger
8 kobber panser maller
2 sugemaller
1 humlebi malle ( er der noget det er intersseret i sådan en ???)

Jeg har flage fodder, malle piller og frosne myggelarver

jimmi m — 15. marts 2006, 22:43

du kan selv følgelig ligge et par mallepiller der ned en gang i mellem og så kan du gi mallerne 1-2 terninger rødemyggelarver dagligt ellers er det nok bedst at prøve sig frem med lidt mer og lidt mer af gangen indtil du giver dem foder nok til højst 5 min pr gang 😛

Med venlig hilsen
jimmi m

johs — 15. marts 2006, 23:03

Du skal fodre en gang pr dag. Hold en ugentlig fastedag. Fodre ikke mere end der bliver spist op i løbet af et par minutter. Mallerne kan godt være lidt længere tid om det. Husk at pansermallerne og sugemaller (Er det ancistrus?) har forskellige behov. Malle piller findes i begge varianter.

De bedste hilsner
Johannes

Morten Lyngsaa — 15. marts 2006, 23:33

#3 ja mine fis skal da godtnok ikke næjes med foder 1 gang dagligt! De får minimum 3 gange om dagen!
Mvh.
Morten Lyngsaa

Morten Lyngsaa — 16. marts 2006, 00:06

Ups sætternissen har da været på spil! Der skulle jo have stået: fis=fisk, næjes=nøjes

Mvh.
Morten Lyngsaa

Discu(s)fil — 16. marts 2006, 08:44

Ved "almindelige" fisk synes jeg også at det er nok at fodre en enkelt gang om dagen. De mere specielle fisk som får foder der sviner (discus o. lign.) fodrer jeg 3-5 ggr om dagen.

Start i det små og gør som #2 og 3 siger. Man kan godt vælge at fodre mere som #4, men det kræver at du ved helt sikkert hvor meget de tager.

Husk på at der er flere fisk der dør af overfodring end der er fisk der sulter ihjel!

Mvh.
Claus

jensp — 16. marts 2006, 09:04

#4:
Pas på med at skrive så kategorisk!
Om fisk skal have mad 1 eller 3 gange om dagen afhænger jo af forholdene og hvilke fisk det er!
Hordan er deres foderstand i forvejen?
Er det unger, ungfisk eller voksne?
Hvorstort er akvariet?
Hvilket foder, hvor kraftigt?
M.M
Jo mere du fodre, jo mere sviner du i akvariet! Så hvis dine fisk har en god vægst og foderstand med foder, en gang om dagen, så lad være med at give dem mere!

Mvh.
jensp

jensp — 16. marts 2006, 09:06

Det der med "at det er synd for fisken" kun at få mad en gang om dagen, den holder ikke efter min mening! Det kan i den grad være "synd for fisken" at give den mere!!!!!

Mvh.
jensp

Morten Lyngsaa — 16. marts 2006, 09:50

De spiser det jeg fodre med i løbet af 5 min, og er lige sultne hvergang jeg fodre! Så skal de ikke nøjes med 1 gang om dagen! Selvfølgelig skal man passe på med ikke at overfodre, så filteret ikke kan følge med og nedbryde alle affaldsstofferne.
Mvh.
Morten Lyngsaa

jensp — 16. marts 2006, 09:58

Hej Morten!

Jeg mener ikke at du fodre for meget, jeg kender ikke forholdene i dit akvarie.

Fisk er som jeg ser det, altid sultne! Og hvis du fodre dem 10 gange vil de sikkert være sultne hver gang.

Det eneste jeg bare ville pointere er at man ikke bare skal fodre 3 gange om dagen, som en fast regl. Det kan være det er en god ide hos dig, men ikke hos andre

Mvh.
jensp

jensp — 16. marts 2006, 10:04

Der er jo også den faktor der handler om hvor store man vil have ens fisk bliver? unaturlig store? Eller for den sags skyld hvor små? Unaturlig små? Vil man bygge sine fisk op til opdræt?
Inden for cichlider, ser jeg alt for tit unaturlige store fisk, som de aldrig ville se ud i naturen! De bliver grimme af det og har en unaturlig stor krop, i forhold til deres finner.
Der er mange forhold der spiller ind og noget af det vigtigeste er at observere sine fisk og fodre dem efter deres naturlige behov og ikke bare fodre blindt, med for meget eller for lidt
Mvh.
jensp

wasabi — 16. marts 2006, 12:02

#4 fodrer du virkeligt dine fis...? hahaha ...det måtte bare ud!

Med venlig hilsen
wasabi

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.