hvordan tager jeg min spandpumpe af? uden problemer

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

andreadot — 18. marts 2006, 17:56

Jeg har for noget tid siden arvet et eheim 2211spandpumpe. Den har jeg købt nyt filtermatriale til og nu er det ved tiden at jeg skal have det rensent.

Men hvordan søren tager jeg lige sådan en fætter af uden der kommer vand ud over det hele. Jeg ville nødigt til at tager alt ud af mit akvarie for bare at rense pumen...

Jeg må have noget hjælp

Heidi

XXXX — 19. marts 2006, 22:05

der er ingen grund til at rense filtermaterialet før ydelsen er markant nedsat

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

Celia — 19. marts 2006, 22:31

Der burde jo sidde to koblinger på indtag og udtag på slangerne - disse skal låses før du tager slangerne af.

Med venlig hilsen
Cecillia

Kim A — 19. marts 2006, 22:35

På de ældre Eheim classic spandpumper er der ingen låsehaner, så der er du nødt til at tage indsugningsrøret op, og koble slangen af udstrømmer røret for at kunne rense filteret/ skifte filtermatriale.



Mvh.
Kim A

helene — 20. marts 2006, 00:15

du slukker bare for strømmen først, - og tar derefter enten hele udstrømmer /indsugning med op - det plejer jeg at gøre, med en gammel eheim classic 2211 jeg har. Jeg lar blot det hele sidde, og tager så selve pumpehovedet af med slanger og det hele. Det er jo ikke så store slanger på den, som f.eks. større spandpumper, så jeg synes godt det kan lade sig gøre uden at skille det hele ad.
Det jeg synes er mest besværligt ved 2211 er at få pumpehovede delen skilt fra selve spanden, - hos min er det ligesom den er suget fast og der er ikke meget at holde i når man skal hive i den. Men jeg har fundet ud af at der er faktisk ikke rigtig nogen tricks udover at hive (ja, det vil sige sidste gang måtte jeg lirke lidt med en kniv for at få luft ind så den slap lidt lettere, hvilket jeg ikke var glad for, men ku ikke få den op ellers)
Men ellers en dejlig lille pumpe, som ikke siger ret meget

Mvh.
helene

andreadot — 20. marts 2006, 21:12

Hejsa

Nu men jeg kunne ikke vente til forumet var oppe igen. Så jeg forsøgte mig og det gik fint.
Nu har jeg hørt en del om de her bioballs. Jeg selv har keramikrøe og noget fint grus/hvad ved jeg og så grov og fint filtervat i . Men jeg syntes at høre at de her bioballs er sagen.

HVAD BRUGER I?

HEIDI

Kim A — 20. marts 2006, 22:14

Jeg har selv overvejet bioballs, men blev frarådet det af min akvarie pusher da de ikke skulle fungerer så optimalt i et lukket filter som en spandfilter er.

Mvh.
Kim A

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.