Butis butis?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mikl K. Andersen — 25. marts 2006, 11:21

Kan det virkelig passe at man ikke kan købe Butis butis nogle steder i Danmark???
Det burdte stå under beskrivelsen af arten hvor sjælden arten er...

Med venlig hilsen
Mikkel k. Andersen

Brian C — 25. marts 2006, 12:26

Det er svært at sige for da jeg købte mine var de vildt nemme at få fat på, men nu.... jeg leder selv efter flere for at forsøge opdræt :-)

Mvh.
Brian C

Kim A — 25. marts 2006, 18:55

Jeg har heller ikke haft svært ved at få fat i dem jeg har haft, men det er rigtig at det ikke er en fisk som hele tiden er at finde hos forhandlerene, men måske du kunne lave en aftale med din lokale fiske forhandler om at han ville tænke på dig når han får igen og eventuel lige give dig et opkald? det koster ihver fald ikke noget at spørge :-)

Mvh.
Kim A

Brian C — 25. marts 2006, 19:05

Min pusher plejer at kontakte mig når det drejer sig om specialiteter deriblandt Butis butis
han er samtidig flink til at fortælle hvis importørene får noget på listen jeg har efterlyst, så bestiller han hjem, endda til special pris, fordi jeg så afhenter fiskene inden han lukker dem ud af posen, så de springer et enkelt led over, og dvs mindre stress
Mvh.
Brian C

Mikl K. Andersen — 25. marts 2006, 22:24

OK, det prøver jeg

Med venlig hilsen
Mikkel k. Andersen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.