Hvordan med "støvsugning"

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Tante Lilla — 25. marts 2006, 13:28

Jer med fint sand i bunden, hvordan gør i bunden ren ?
Jeg har grovere sten i mine akvarier og her kan jeg nemt "støvsuge", men de fleste typer sand vil jo bare ryge med op - og med bundfilter, vel med ned.
Jeg skal til at indrette til de små frøer, og de vil jo helst ha' blød bund, så jeg spekulerede lidt - læs meget - over hvordan man kan holde det rent.
VH Ina

Morten Lyngsaa — 25. marts 2006, 16:10

Man støvsuger med en slange. Holder slangen i hånden og bruger pegefingeren som afstandsstykke, finder den afstand der passer, så der KUN suges bundslam med op, og så køre man hen over bundlaget. Det fine sand forhindre affaldet i at komme ned i bundlaget, og det vil så samles sig ovenpå sandet. Her hjælper det så med et skrånende bundlag da slammet samler sig på det laveste sted i akvariet!

Mvh.
Morten Lyngsaa

Catplat — 25. marts 2006, 18:04

I værste fald kan man altid smide det sand tilbage som man er kommet til at suge op 🙂 Jeg bruger en slange med en slamklokke på, og den suger ikke så kraftigt som en tynd slange uden noget.

Venligst
catplat

Lihn — 25. marts 2006, 19:16

Jeg har også lidt problemer med der godt kan ryge lidt sand med op, men der er ikke så meget at "suge" op da mine Corydoras aenus tager det meste..

Mvh.
Jacob Lihn

Celia — 26. marts 2006, 12:08

http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=942&sub=110
jeg bruger denne sat på en haveslange. Jeg har fint sand i det store akvarie - det er ingen problem for mig, men slangen er også lang så der er ikke så meget tryk på.
Så længe du er forsigtig og ikke bare lader slamklokken stå i sandet så er der ingen problem :-)

Med venlig hilsen
Cecillia

Tante Lilla — 26. marts 2006, 20:13

Tak for svarene.
Jeg har også en slange med klokke på, men den suger godt til, så det handler altså om at ha' en skrå bund og være forsigtig - ikke lige min stærke side, men så må jeg jo øve mig :-).
Ha' en go' søndag aften.
VH Ina

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.