Kampfisk - flere hunner med 1 han?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
MB — 31. marts 2006, 09:45
Nogle steder kan man læse, at det er en god ide at fjerne hunnen efter æglægningen, og så overlade resten til farmand til nogle dage efter klækningen - mens andre steder står der, at det er fint at lade hannen gå sammen med flere hunner. Kunne min han med succes forventes at gå sammen med f.eks 5-6 hunner? Eller skal jeg hellere holde dem hver for sig?
Har I nogle erfaringer tak?
Hilsen
May-Britt N. Christensen
gibson — 31. marts 2006, 09:48
Jeg havde et akvarium med 1 han og 2 hunner
Hannen og hun A fandt sammen, og derfor fjernede jeg hun B.
Da der var æg i skumreden fjernede jeg også hun A. Da æggene klækkede fjernede jeg også hannen og fodrede ungerne.
Dvs. da æggene klækkede, så var hannen sammen med A og B igen. Det gav aldrig problemer. Det var dog den samme hun han legede med næste gang også.
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
MB — 31. marts 2006, 09:53
Men det vil blive mange hunner at fjerne hver gang, hvis de skal gå sammen og fiskene fjernes ved evt unger ;-) Måske det vil give en del stress?
Tror jeg måske skal have bare en trio sammen så, og så se hvem der har det fint sammen? Og så holde de andre hunner for sig selv?
Hvordan med alle evt unger? HVis man nu får 200 hanner??? Er de til at afsætte eller skal jeg i så fald påregne at have flere 100 små akvarier? ;-)
Hilsen
May-Britt N. Christensen
gibson — 31. marts 2006, 10:01
Men da det er en labyrintfisk så ser man tit at man sortere hannerne over i små baljer hver for sig indtil de sælges. Men man kan nok ikke få meget mere for dem end de har kostet at lave når man regner alt med. Derfor det er en hobby :-)
Jeg har ingen erfaring med 1 han til så mange hunner. Jeg ville nøjes med 2-3 hunner.
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
MB — 31. marts 2006, 10:31
Jeg regnede nu ikke med at tjene på dem ;-) Men tænker mere, at nogen i familien snart er på dåningspunktet ved tanken om mange flere akvarier ;-)
Måske vi bare skal nyde dem han og hunner hver for sig :-)
Hilsen
May-Britt N. Christensen
HM Betta — 31. marts 2006, 10:53
Så har man også styr på, hvornår de skal yngle og hvem der skal.
Mvh.
HM Betta
MOK — 31. marts 2006, 11:20
Mvh.
Morten
HM Betta — 31. marts 2006, 12:13
Mvh.
HM Betta
Slørhale drengen — 31. marts 2006, 14:40
hvis man har det er der så større chance for de får unger eller er det det samm?????
den forvirret dreng *S*
HM Betta — 31. marts 2006, 15:47
Mvh.
HM Betta
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.