Skader Faunamor akvariets planter?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Catfish — 1. april 2006, 23:45
De har nogle ret så flotte planter, som goggerne jo går meget op i (Alternanthera reineckii, Bacopa monnieri og andet blandet pjat).
Jeg har selv næsten ingen erfaring med medicinering (7-9-13) og derfor spørgsmålet, om Faunamor skader planterne?
Mvh Allan
Lacoste82 — 1. april 2006, 23:50
Med venlig hilsen
Mikkel
Catfish — 2. april 2006, 00:45
Der er forresten ingen af fiskene, der æder planter, så der burde ikke være nogen fare for de "dyrebare" planter.
Mvh Allan
MB — 2. april 2006, 10:25
Husk desuden at Maller ikke tåler medicinen.
Til gengæld synes jeg, at Faunamor der et bedste middel mod hvide pletter.
Har heldigvis kun prøvet det et par gange - i min ældste datters akvarium med slørhaler, lige da hun havde anskaffet det.
Hilsen
May-Britt N. Christensen
Catfish — 2. april 2006, 11:13
Efter nærmere undersøgelser viser det sig, at der kun er to fisk tilbage at redde - Én platy og én sort tetra. Dem tror jeg bare jeg afliver.
Kan det betale sig at tilsætte Faunamor for at desinficere for parasiterne, selv om der ikke er fisk tilbage??
MB: De planter der blev svedne, overlevede de?
Underligt, at netop mallerne ikke tåler midlet. Ved du hvorfor?
Mvh Allan
MB — 2. april 2006, 14:22
Jeg ved ikke, hvorfor mallerne ikke tåler midlet. Maller virker på mange måder robuste - men de er alligevel sarte overfor nogle påvirkninger. De stakkels maller min datter havde, var ancistrus. -
Jo alle planter overlevede ( Anubias og Valisneria ).
Hilsen
May-Britt N. Christensen
XXXX — 2. april 2006, 14:36
lad derimod akvariet stå 2 uger
Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.