Hvor mange fisk har man brug for til en stime?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kryfling — 5. april 2006, 15:10

Hej

Jeg købte i oktober 10 kobber tetra til mit selskabsakvarie og har været meget glad for dem. Desværre er de blevet syge 🙁 Det er ikke dem alle sammen, men det er lige som om at de dør en efter en 🙁 De begynder at svømme skævt (med hovedet opad) og efter nogle dage dør de (hvis ikke de bliver aflivet først). Nu har jeg så 6 tilbage, hvor en af dem er syg (og bliver aflivet lige om lidt).

Er det synd for dem at lade være med at købe nye kobber tetra eller kan de godt klare sig, når de kun er fem sammen?

Mvh.
Mikala

ChristianHansen — 5. april 2006, 15:20

Hvis du godt kan lide fisken synes jeg du burde købe nogle flere, men VENT endeligt til de er HELT fri for sygdom og har været det i minimum 14 dage.

Med venlig hilsen
Christian Hansen

Steffen Kbh — 5. april 2006, 15:22

Gør som Christian siger, men vent tre uger i stedet.

Vh.
Steffen Kbh

Kryfling — 5. april 2006, 15:47

OK... Men problemet er bare at jeg ikke ved hvad der er galt med fiskene... 🙁
Er der sådan et generelt middel mod sygdom, som man kan bruge? Jeg er nemlig ret glad for mine kobber tetra og kunne godt tænke mig at blive ved med at have dem.
Jeg har tidligere oprettet en tråd om netop de symptomer, fiskene havde, men der var ikke rigtig nogen, der kunne sige, hvad der var galt.

Mvh.
Mikala

ChristianHansen — 5. april 2006, 22:55

Der findes ikke et generelt middel mod sygdom, og dog, så kunne man sige at salt siges at have mange gode egenskaber mod sygdom, men jeg vil ikke anbefale dig at bruge noget som helst før du er kommet nærmere mod hvilken sygdom dine fisk har.

- Hvor ofte og hvor meget skifter du vand ?
- Jeg kan se at du har et 85 liters akvarium, men hvilket filter bruger du til dette?
- Hvor ofte renser du filteret, og hvordan gør du det ? (ie. skyller du det i rent vand eller bruger du akvarievand til at rense filteret i ? ).
- Hvor lang tid siden er det du har startet akvariet op ?

Med venlig hilsen
Christian Hansen

Brian C — 5. april 2006, 23:36

jeg ved ikke om denne evt kunne bruges, jeg bruger den selv, den er rimelig bredspektret, og der er rigeligt til mange gange, jeg havde en del problemer især med tandkarperne indtil jeg begyndte at bruge dette

http://www.akvarieforretningen.dk//product.asp?product=212&sub=0&page=2

Mvh.
Brian C

Brian C — 5. april 2006, 23:37

Glemte lige at sige, at det er den eneste medicin jeg bruger

Mvh.
Brian C

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.