Hvad skal pumpen stå på? og hvad er der lige med javamos?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

wasabi — 12. april 2006, 19:04

Nu har jeg endelig fået mit 250liters op og køre.....(fotos kommer i aften)

Men så skal jeg da lige høre, hvad skal pumpen stå på? Nu har jeg sat den på mindten, men ved faktisk ikke hvor kraftigt strømmen skal være for at gøre fiskene glade???

Der er ikke noget tal på, og på min gamle pumpe ku man slet ikke stille kraftigheden! Hvad skal den på? Lav medium eller høj? Eller mindt i mellem dem alle????

Og Og jeg har noeget javamos, og jeg synes det var stinkende dyrt! Jeg troede at javamos skulle flyde til glæde for ungerne, men for det først ehar mossen spredt sig i alle ender og så lægger det sig i buden! Det er da ikke hensigten med det,vel?

Jeg har prøvet at sætte mosset (delene) sammen igen, men de deler sig og lægger sig i bunden igen....øv bøv. Hvad gør I med mosset for st det skal samle sig og blive på toppen???? Skal den virkelig ha en redningsvest på for at blive der oppe? Eller er det mig der ikke ved hvorn????

Jeg glæder mig til at høre fra Jer alle sammen! Kan I have en dejlig påske!!!!!!!!

De bedste hilsner
wasabi

Steffen Kbh — 12. april 2006, 19:08

Det kommer lidt an på hvilke fisk og hvor kraftig pumpen er.

Vh.
Steffen Kbh

Steffen Kbh — 12. april 2006, 19:09

Javamos synker af sig selv. Hvis du vil have det øverst i akvariet, må du binde det fast på en trærod eller på anden måde fastgøre det.

Vh.
Steffen Kbh

Lihn — 12. april 2006, 19:11

Hej Wasabi

Med hensyn til pumpen synes jeg bare du skal stille den på det niveau hvor du synes der er god bevægelse i akvariet. Altså en god cirkulation.

Jeg har selv Javamos, prøv og sær det fast på evt. en rod. Efter et godt stykke tid vil mosset begynde og slå "Rodder" i roden. Du kan evt. sætte det fast med f.eks. en strips.

Mvh.
Jacob Lihn

nicolaip — 12. april 2006, 19:20

hey er der nogen der ved om man kan købe javamos et sted nær fredericia

De bedste hilsner
nicolaip

Troels K — 12. april 2006, 19:24

Du skal huske, at indstrømningen altid skal være på højeste. - du skal kun regulere på udstrømningen på pumpen 🙂

Venligst
Troels Lerke Kristensen

HyperKemo — 12. april 2006, 19:26

Jeg vil anbefale at bruge nylonstrømper... fyld nogle lavasten med javamos og overtræk den med en nylon-strømpe... i løbet af nogle måneder er javamossen vokset ud af nylonstrømpen... og vupti.. så har du en smuk sten, rod eller andet med javamos over det hele 😉

wasabi — 12. april 2006, 21:25

Takker for alle Jeres svar!!!!

#6 øh? Der er kun een ting jeg kan regulere på og det er hvor kraftigt vandet kommer ud af det der hul........så mener du at den skal være på den højeste? Er det ikk ret stærk strøm????

jeg har bl.a mollyer, guppyer, maller,kuhliål og sporefrøer....så?

#7 Det du siger er, at jeg putter noget javamos i nylonstrømpe, og putter en sten ned i den, og lukker den....kommer der så på et tidspunkt mos ud af den? eler har jeg fejlfattet det???

Jeg vender tilbage imorgen! Kan I sove sødt! Natte natter!

De bedste hilsner
wasabi

Troels K — 12. april 2006, 22:19

#8
Sorry.
Jeg troede der var 2 ligesom på de fleste?
Men du kan selv regulere. fiskene mærker ikke den store forskel på mellem og høj. Det du kan bruge det til/det jeg bruger den til, er at hvis man skal på ferie, kan man sætte den på mellem, sådan at filtret ikke møgbeskidt, når du/jeg nu ikke kan rense det.

God påske
Troels Lerke Kristensen

wasabi — 13. april 2006, 09:17

#8 God påske til dig også!!!

Kan man godt sy javamossen på en kokosnød? Vil det så vokse på kokosnøden????? Det vil jo se cool ud, men det vil se dumt ud hvis det ikke kan lade sig gøre....hahaha!

Kan I også have en god påske alle sammen!

De bedste hilsner
wasabi

stroem79 — 13. april 2006, 19:58

Du kan binde det fast til en kokosnød, med lid sytråd. Efter lidt tid kan du ikke se tråden mere og på det tidspunkt har mossen også fået rødder. Det ser rigtig godt ud;-)

wasabi — 13. april 2006, 22:19

<tusinde tak for hjælpen...jeg tror at det kommer til at se flot ud, når der engang kommer til at gro javamos på kokosnøden! (nu det ikk en joke ,vel?)

De bedste hilsner
wasabi

Annie — 13. april 2006, 22:48

Man kan osse bore en masse små huller i en kokosskal (med sin dame-dremmel-bore maskine, ikk ;o) og så trække små totter javamos gennem hullerne ved hjælp af en smule sytråd eller med en hæklenål. Det ligner lidt en sjusket paryk indtil mosset breder sig, men så ser det osse rigtigt flot ud.
...mener bestemt her engang lå et link til en svensk/norsk vejledning til kokosnød-med-mos...

Venligst
Annie

Annie — 13. april 2006, 22:55

Tadaaaa!
Link til javamos transplantation på kokosnøddeskal! 😮)

http://www.akvarius.no/text.cfm?id=1209

Venligst
Annie

wasabi — 14. april 2006, 10:01

#13 tusinde tak for det! Jeg kan lige i øjeblikket ikke gå ind i links, spørg mig ikke hvorfor? Men jeg tjekker det ud senere! Det blir bare sjovt! Måske sku jeg lave et pr øjne på kokosnøden? Så ku det ligne et ansigt...hahah

De bedste hilsner
wasabi

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.