Shit - døde neon.... :-(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MB — 15. april 2006, 23:26

Øv øv øv - i mit 250 ltr akvarie med bla Rød Neon, er der 3 røde neonfisk døde idag. Jeg har kigget grundigt på både de døde fisk, og de resterende ( ca 20 Rød Neon ) plus andre tetra. Det ligner ikke neonsyge.

Akvariet har kørt i godt 8 mdr uden problemer, og uden tab af andet end en kamphan, der var gammel.

For en uge siden rensede jeg det dog grundigt - dvs at jeg ommøblerede og omplantede, og støvsugede hele bunden grundigt. Jeg skiftede ca halvdelen af vandet, der på trods af vandskift ca hver 10 dag trængte efter løft af rødder mv.

Det er pt kun neonfiskene der ser ud at at have problemer, og det ligner som før nævnt ikke neonsyge. Men et par af dem har lige som små bitte hvide pletter på hale og finner :-(

Jeg tør ikke umiddelbart behandle mod hvide pletter, da der er maller og mysteriesnegle i akvariet - men ser det imorgen ud til at brede sig, vil jeg prøve at fiske mallerne og sneglene op og starte faunamorbehandling.

Jeg har desuden en grøn argusfisk i akvariet, den virker stresset. Den fulgte med, da vi købte det brugt - og jeg har uden held prøvet at finde den et mere egnet hjem. Den virkede ok, da vi havde scalarer, men dem solgte jeg, da jeg syntes de blev for store til akvariet. Nu drøner den rastløst frem og tilbage foran frontglasset, og står af og til stille og lige som sitrer - men har ingen belægninger eller noget og spiser godt. Overvejer seriøst af aflive det ellers søde kræ :-(

Kan disse ting mon hænge sammen?

Har hårdt brug for gode råd :-(


Hilsen
May-Britt N. Christensen

DamPedersen — 15. april 2006, 23:30

du skal medicinere hele akvariet! er overbevist om at du ikke skal flytte nogle fisk, da de bare vil tage smitten med sig!

Vh.
Lars

MB — 15. april 2006, 23:31

Tænkte at isolere maller og snegle i et selvstændigt akvarium


Hilsen
May-Britt N. Christensen

Janne — 15. april 2006, 23:31

Har du testet for nitrit? Måske kan noget af problemet skyldes, at der blev hvirvlet en masse slam mv op, da du gjorde grundigt rent?

Mvh.
Janne

MB — 15. april 2006, 23:33

Men hvor i alverden skulle de få hvide pletter fra - det er jo en snylter, og jeg har kun fået en ny fisk for nylig, den virkede super sund :-( Heller ingen nye planter, og nul pletter i mine andre akvarier :-(

Hilsen
May-Britt N. Christensen

Janne — 15. april 2006, 23:36

Pletterne kan tilsyneladende ligge latent, og bryde ud ved stress. Måske har den nye fisk haft en enkelt snylter f eks i gællerne, hvor man ikke kan se den.
Har selv været ude for det en enkelt gang; ingen nye fisk, men glemte at tænde varmelegemet efter et stort koldt vandskifte - resultat; Kampfisk med hvide pletter!

Mvh.
Janne

DamPedersen — 15. april 2006, 23:40

rigtig nok parrasitterne bryder ud ved stres! men husk at medicinre akvarierne indtil der ikke er flere pletter at se og så derefter et par dage mere, de har nok lagt æg, og når de klækker starter det forfra!

tror os grunden kan være noget af det de andre siger! lyder meget rimeligt!

Vh.
Lars

MB — 15. april 2006, 23:44

Hej Janne.

Hm - kun "din" hanfisk er ny :-( Og han har det super - og skal blive ved med det - han klæder akvariet, og hans bror er ligeledes sund og rask i sit akvarie, hvor han bebor 110 ltr sammen med lidt guppy ;-)

Men der er varmelegeme i akvariet. Og det er faktisk 10 dage siden, jeg rensede det så grundigt :-(

Hvad vil du råde mig til?

Skal jeg prøve at medicinere - risikerer jeg at alle fisk i en fart bliver syge - eller kan jeg håbe, det blot handler om neon'erne?

Hvis pletterne ligger latent, vil de jo sikkert formere sig for fuld kraft :-( Da min datter lige havde fået sit akvarie, fik hendes guldfisk alle pletter, vi nåede ikke at redde en eneste - sandsynligvis fordi vi ikke kendte nok til problemet, og derfor ikke handlede hurtigt nok :-( De må så også have ligget latent, for de var sunde og raske og fulgte med akvariet, da hun købte det :-(

Øv er næsten lige på vej ned i stuen og medicinere for en sikkerheds skyld :-(

Men hvad så med maller og snegle?

Hilsen
May-Britt N. Christensen

Janne — 15. april 2006, 23:49

Jeg tror jeg lige ville se tiden an til i morgen. Hvis der så i dagslys stadig er tydelige hvide pletter, så er det i gang med faunaMor (eller tilsvarende). Jeg har uden problemer medicineret med FaunaMor i akvarier med både snegle og maller, flere gange. Det er selvfølgelig ingen garanti for, at det altid går godt, men jeg ville i hvert fald lade mallerne bliver deri, så de også bliver behandlet - ellers starter det bare forfra, når de kommer tilbage med den/de hvide pletter, de evt måtte have i gællerne eller andetsteds.

Mvh.
Janne

MB — 16. april 2006, 00:06

Ok tak.

Der var 2 neon med hvide pletter.

Jeg ser på det imorgen tidlig, og medicinerer så hele bundtet om nødvendigt :-(

Hilsen
May-Britt N. Christensen

wasabi — 16. april 2006, 09:42

Øv hvor er det ærgerlligt! Men hvis du siger at der er hvide pletter, skal du følge de råd de andre er kommet med, du er nød til det!

Jeg har selv lige haft flyttet akvarie, og det kunne nogle af mine neonér ikke klare...de mistede glans og farve, og så døde de, og jeg aflivede selv et pr stykker!

De neonér er meget sarte synes jeg, og det er rigtigt at hvide pletter kan ligge latent hos dem, så når de udsættes for stress bryder de frem.....det samme sker hos mig! Jeg får knopper når jeg er stresset! Så mon ikke at det er det samme der sker hos neonér?

Jeg håber at du får has på det!

De bedste hilsner
wasabi

Sjollok — 16. april 2006, 11:12

Den der med at de hvide prikker kan ligge latent hos fisk må i lige forklare lidt nærmere ?

Ichthyophthirius er en paracit som lever i vandet og som kan angribe svage/stessede fisk, hvilket øger smittepresset på de øvrige og så kører møllen.

Hilsen
Dan

Morten Lyngsaa — 16. april 2006, 11:28

Giv akvariet en varmekur, hæv temperaturen langsomt til 30-32 grader og hold den der i 10.12 dage indtil pletterne er væk, herefter sænker du igen temperaturen til det nortmale.
Mvh.
Morten Lyngsaa

MB — 16. april 2006, 13:15

Tak alle sammen :-)

Hvor er I søde og hjælpsomme.

I dag er status at 3-4 flere neonfisk er syge - og nu ligner det desværre mere neonsyge end hvide pletter :-( De bleger, står ret stille og apatisk - og de virker lidt opløste i slimlaget :-(

Skal jeg så behandle med Faunamor eller? Snøft :-(





Hilsen
May-Britt N. Christensen

MB — 16. april 2006, 13:19

Hm - kan se i artiklen om neonsyge, at der er et mirakelmiddel der hedder Benium Multi. Hvor skaffer jeg mon lige det? Har Faunamor, Dessamor og Odimor liggende for eventuelle udbrud - men ikke det sidste :-( Kan min dyrlæge mon hjælpe?

Hilsen
May-Britt N. Christensen

MB — 17. april 2006, 00:40

Hm - på meget få timer er alle mine neon ( 25 ) på nær en døde :-(

Og akvariet er sat i behandling med Faunamor - og Argus fisken aflivet :-(

Hvor er det mere end meget meget trist :-(

Mon jeg egentligt tør have akvarier? Er jeg en skodakvarieejer? Det her er et mareridt :-(

Hilsen
May-Britt N. Christensen

MOK — 17. april 2006, 00:52

Hej May-Britt

En rigtig - for nu at holde det på jysk - træls oplevelse, men de neon kan altså være nogle sarte individer - jeg købte på et tidspunkt 30 alm. neon og sætte dem da heldigvis i et karantæneakvarie dog sammen med lidt andre fisk og i løbet af en uge - opdagede måske pletterne en dag for sent - var 28 neon - 7 rød tetra og lidt andet godt døde.

Jeg er overbevist om, at du IKKE er en skod-akvarieejer (fedt udtryk i øvrigt) og selvfølgelig skal du blive ved med at være akvarieejer ;O)

De bedste ønsker,
Morten

Sjollok — 17. april 2006, 00:58

#17....Surt show...men vi har alle været der og kommer det sikkert igen, så det er ikke dig der er noget galt med.

Jeg synes faktisk det kan være svært efterhånden at finde forhandlere hvor alle fisk ser friske og sunde ud. Enten er jeg blevet mere kritisk eller også er der virkeligt sket en forringelse af sundhedstilstanden hos fiskene, gad vide om det er fordi de importerer mere ?

Hilsen
Dan

MB — 17. april 2006, 00:59

Hej Morten.

Hvor er du dog sød tak - jeg er lige ret langt nede over det :-(

Det er ret forfærdeligt, sådan lige midt i hele familiesammenkomsten med påskefrokost, egentligt bare at ønske hele familien skal gå hjem, fordi man må fiske et væld af døde neon op :-( Jeg har haft dem i 8 mdr uden vanskeligheder :-(

Har lige haft en række dødsfald i et andet akvarie med platy - har ellers ikke haft vanskeligheder med mine akvarier ( har en del ) :-(

Tænker bare lige nu umådeligt meget over, hvad jeg dog har gjort helt galt :-( Det er ret mareridtsagtigt - jeg bliver helt paranoid, og frygter for de andre. Tænker over om vores vandværksvand mon kan have ændrede værdier?

Hilsen
May-Britt N. Christensen

wasabi — 17. april 2006, 08:22

Hej MB!

Jeg er ked af at høre at det går dine fisk dårligt! Er du nu sikker på at det er neonsyge? Jeg oprettede en tråd forleden, da jeg efter flytning til et nyt akvarie mistede en håndfuld neon! De så nemlig meget blege ud i farven, men igen belægninger eller pletter, og jeg fik læst om diverse sygdomme, og dog havde de nogle af de forskellige symptomer såsom blege, pev efter vejret ig stillestående, men det passede jo til flere af sygdommene!

Det jeg så har konkluderet ud af det var at de "bare" må have haft stress!!! De ku ikk håndtere flytning ligeså godt som de øvrige fisk!

Jeg nåede ikke at putte medicin i, hvilket jeg nu er ret glad for, for nu hvor der er gået nogle dage, er de glade igen...men min neon bestand er halveret!

Prøv nøje at finde ud af hvilke symptomer de resterende fisk har, så du med sikkerhed (næsten) finder ud af hvad de fejler! Og derefter kan du hjælpe dem, det ville også være en god ide at gå ned med en vandprøve til forhandleren for nu at tjekke, om der er noget med dit vand! (der har jo været diverse vandforgiftninger rundt omkr i landet,så man kan aldrig vide?)

Jeg håber at du vil nyde påsken til trods for de fæle dødsfald, og jeg kondolerer! Op med humøret,ikk!

De bedste hilsner
wasabi

MB — 17. april 2006, 09:42

#21.

Hej Wasabi.

Jo, jeg har læst din tråd.

Jeg synes nu også, symptomerne kan passe til flere forskellige sygdomme, uden dog at passe perfekt til en eneste beskrivelse :-( Men min Argus fik faktisk også små hvide pletter, og virkede stresset - så jeg må holde godt øje med resten af fiskebetanden i akvariet.

Vil prøve at kontakte vores vandforsyning imorgen, for at høre om der evt er ændringer.

Jeg håber da mere edn megte,m vi "bare" taler om stress for neonfiskene - såfremt det ikke er nogert smitsomt, der rammer resten af beboerne.



Hilsen
May-Britt N. Christensen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.