Amano rejer

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

postman77 — 3. maj 2006, 12:44

har fundet en skal fra en amano reje men kan ikke finde ud af om det er en der er død elelr at skallerne fra dem bare ser ud som en hel reje uden indhold?
Mvh.
postman77

MOK — 3. maj 2006, 12:45

Det er helt sikkert bare en skal - og jeg bliver ofte overrasket over, hvor "liv-agtig" skallen i sig selv er ;o)

Mvh.
Morten

postman77 — 3. maj 2006, 12:47

okay jeg blev bare helt nervøs over at der lige lå sådan en skal så ville bare lige høre.. tak for hjælpen

Mvh.
postman77

rina — 3. maj 2006, 16:49

En klog en fortalte mig engang at en død reje ligner dem fra fryseren af. -altså de er hvide i kødet.

Med venlig hilsen
Karina -Århus

Brain — 4. maj 2006, 08:30

Jeg fandt lige en død reje igår. Den havde hvidt kød, med en svag lyserød farve yderst. Det er ikke til at tage fejl af, en skal er helt tom og gennemsigtig. Hvis der er en død reje i akvariet, vil den sikkert også hurtigt blive overfaldet af de andre rejer eller af fisk.

Mvh.
Laura

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.