Skal jeg have smæk ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
kokjo — 17. november 2007, 09:07
Sagen er at jeg havde opdaget et efterladt 54 l der var utæt. Jeg fugede det om, og begejstringen ville ingen ende tage, da det lykkedes mig at få det tæt i første forsøg (jeg er totalt nybegynder i alt med akvarier)
Efter afprøvning måtte jeg bare have det igang - bare lidt. Mit problem var lys. Og grøn som jeg er, så brugte jeg bare nogle halogen, som vi alligevel havde.
Efter ca. 14 dage med 6 planter, 3 fisk og 1 reje... ja så syntes jeg bare at mine planter var i helt vild vækst. de er ikke kedelige at se på, de gror bare som skidt. jeg kan se næsten time for time at der sker noget, så jeg søgte online - for at lære noget om halogen og akvarier.
Jeg fandt så ud af at det ikke er en ret god cocktail. At alger eksploderer.....
Men skal jeg bare se tiden an, eller skal jeg slagtes og straks finde en anden løsning ?
Vandet er klart, dyrene fungerer helt normalt, og jeg kan kun ane en smule belægning på en kunstig klippehule.
3 halogenpærer på 50 w - temperaturen er stabil på 27 grader og pærernes afstand til vandet er 15-25 cm.
min sværdplante laver nye skud og bladende vokser HURTIGT - en anden småbladet gror i løbet af nul komma fem op til overfladen så jeg må nippe stænglerne. Jeg fodrer kun med hvad de spiser efterhånden som de får serveret - 2 gange dagligt.
Kom med kommentarer og ideer til mig, så bliver jeg glad
Bruger #783265 — 17. november 2007, 09:55
Sommetider skal man bare gøre sine egne erfaringer. Det er biologi og det er ikke altid at alting følger bøgerne - eller retningslinierne, der gives her på akvariesiden.dk. Vi har f.eks. et par akvarier, hvor der er kraftig bevægelse og luftbobler fra et powerhead - totalt fyfy for planterne, da det driver CO2'en ud af vandet. Det er der bare ikke nogen der har fortalt planterne, for de vokser som ukrudt og er meget flotte! 😀
Hold øje med dit akvarium og begynder der at komme et algeproblem, så ved du jo hvorfor. Kommer der ikke alger, så nyd dit lys, der bare fungerer.. 😉
niceguypeter — 17. november 2007, 23:04
seamann — 17. november 2007, 23:10
Hvis du nøjes med ca. 10 timers lys vil der ikke være nogle problemmer da det er nogle hurtigvoksene planter du har og så vil der ikke være energi nok til algerne også 😉
Så keep up the good work C...😎
Discus7000 — 17. november 2007, 23:46
kokjo — 18. november 2007, 11:12
Jeg kunne godt have flere planter i akvariet - ville det så give endnu bedre vilkår for balance ?
Hvilke hurtigtvoksende planter anbefaler i ? Jeg elsker ting der gror hurtigt, det er sjovt når der sker en hurtig udvikling.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.